تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
نظرات |

نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است.

یکی از عوامل افزایش چشم گیر طلاق در جامعه امروز ما به عدم تحمل و صبر است. معروف است که امام خمینی (ره) توصیه شان به همه زوج هایی که برای جاری کردن صیغه عقد خدمت ایشان می رسیدند می فرمودند: بروید و با هم بسازید.

مقام معظم رهبری (دام ظله) در توصیه خود به زوج های جوان چنین توصیه میفرمایند: من یک وقت خدمت امام رفتم. ایشان می خواستند خطبه ی عقدی را بخوانند، تا من را دیدند گفتند: شما بیا طرف عقد بشو! ایشان بر خلاف ما که طول و تفصیل می دهیم و حرف می زنیم، عقد را اوّل می خواندند، بعد دو سه جمله ای کوتاه صحبت می کردند. من دیدم ایشان پس از اینکه عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند:« بروید با هم بسازید.»
من فکر کردم دیدم که ما این همه حرف می زنیم، اما کلام امام (ره) در همین یک جمله بروید و با هم بسازید خلاصه می شود! (1)
این از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است. (2)
پس اصلی ترین عامل برای بقا و استحکام زندگی صبر و سازگاری است. زن و مرد نباید به طرف دیگر به چشم یک فرشته نگاه کنند بلکه باید توقعات خود را پایین آورده و به طرف مقابل حق اشتباه کردن بدهند. در اسلام صبر و خوش اخلاقی زن در برابر بد اخلاقی شوهر جهاد شمرده شده است.
عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَتَبَ عَلَى الرِّجَالِ الْجِهَادَ وَ عَلَى النِّسَاءِ الْجِهَادَ فَجِهَادُ الرَّجُلِ أَنْ یَبْذُلَ مَالَهُ وَ دَمَهُ حَتَّى یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ جِهَادُ الْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ عَلَى مَا تَرَى مِنْ أَذَى زَوْجِهَا وَ غَیْرَتِه.(3)
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ أَبِی إِبْرَاهِیمَ ع قَالَ: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.(4) 
قرآن کریم در آیه 19 سوره نساء می فرماید: یَأَایُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا یحِلُّ لَكُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاءَ كَرْهًا  وَ لَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُواْ بِبَعْضِ مَا ءَاتَیْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَن یَأْتِینَ بِفَاحِشَةٍ مُّبَیِّنَةٍ  وَ عَاشرِوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
در این آیه از قرآن کریم به مومنان دستور داده است که با همسرانتان معاشرتی به معروف داشته باشد علامه طباطبایی (ره) در ذیل این آیه معاشرت به معروف را چنین معنا می نمایند: كلمه (معروف) به معناى هر امرى است كه مردم در مجتمع خود آن را بشناسند، و آن را انكار نكنند، و بدان جاهل نباشند، و چون دستور به معاشرت كردن با زنان را مقید فرمود به قید (معروف) قهرا معناى امر به معاشرت با زنان معاشرتى است كه در بین مامورین به این امر یعنى مسلمانان معروف باشد.

مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که :دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت

و معاشرتى كه از نظر مردان معروف و شناخته شده، و در بین آنها متعارف است، این است كه یك فرد از جامعه، جزئى باشد مقوم جامعه، یعنى در تشكیل جامعه دخیل باشد، و دخالتش مساوى باشد با دخالتى كه سایر اعضا دارند، و در نتیجه تاثیرش در بدست آمدن غرض تعاون و همكارى عمومى به مقدار تاثیر سایر افراد باشد، و بالآخره همه افراد مورد این تكلیف قرار گیرند كه هر یك كارى را كه در وسع و طاقت دارد و جامعه نیازمند محصول آن كار است انجام دهند، و آنچه از محصول كارش مورد نیاز خودش است، به خود اختصاص دهد، و ما زاد را در اختیار سایر افراد جامعه قرار داده، در مقابل از مازاد محصول كار دیگران آنچه لازم دارد بگیرد، این آن معاشرتى است كه در نظر افراد جامعه معروف است، و اما اگر یك فرد از جامعه غیر این رفتار كند- و معلوم است كه غیر این تنها یك فرض دارد- و آن این است كه دیگران به او ستم كنند و استقلال او در جزئیت براى جامعه را باطل نموده، تابع و غیر مستقل سازند، به این معنا كه دیگران از حاصل كار او بهره مند بشوند، ولى او از حاصل كار دیگران بهره اى نبرد، و شخص او را مورد استثنا قرار دهند. (5)
همانظور که مشاهده می نماییم در دین مبین اسلام به اخلاق خوب داشتن با خانواده بسیار تاکید شده است. نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است:
با جمله وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ دستور معاشرت شایسته و رفتار انسانى مناسب با زنان را صادر مى كند، و بدنبال آن اضافه مى نماید فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْراً كَثِیراً یعنى حتى اگر بجهاتى از همسران خود رضایت كامل نداشته باشید و بر اثر امورى آنها در نظر شما ناخوش آیند باشند، فورا تصمیم به جدایى و یا بد رفتارى نگیرید و تا آنجا كه در قدرت دارید مدارا كنید" زیرا ممكن است شما در تشخیص خود گرفتار اشتباه شده باشید، و آنچه را نمى پسندید خداوند در آن خیر و بركت و سود فراوانى قرار داده باشد" بنا بر این تا كارد به استخوان شما نرسد سزاوار است معاشرت به معروف و رفتار شایسته را ترك نكنید بخصوص اینكه بسیار مى شود كه همسران درباره یكدیگر گرفتار سوء ظن هاى بى دلیل و حب و بغض هاى بى جهت مى گردند و قضاوتهاى آنها در این حال غالبا نادرست مى باشد، تا آنجا كه خوبى ها در نظرشان بدى و بدى ها در نظرشان خوبى جلوه مى كند، ولى با گذشت زمان و مدارا كردن، تدریجا حقایق آشكار مى شود .(6)
پس در واقع زوجین هنگامیکه به این نتیجه رسیدند که می توانند با یکدیگر خوشبخت شوند و وارد زندگی شدند دیگر تا حد امکان باید چشم خود را بر روی ناملایمات زندگی ببندند و صبر پیشه کنند چرا که خدا در قرآن کریم وعده داده است که فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که: دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت .(7) آدم، اول که نگاه می کند، همه اش حُسن است. بعد که وارد می شود اخلاقیّاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعفهایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می کنند. اینها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت، چون بالاخره مردِ ایده آل بی عیب و زنِ ایده آل بی عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود. (8)
به امید آنکه با رهنمودهایی که از آیات و روایات و کلام عالمان بزرگ کسب می کنیم، زندگی ای سرشار از محبت و آرامشی داشته باشیم.

پی نوشت ها:
1-خطبه ی عقد مورخه ی 1370/4/20
2-خطبه عقد مورخه ی 1376/4/31
3-طبرسى، حسن بن فضل، مكارم الأخلاق، 1جلد، الشریف الرضى - قم، چاپ: چهارم، 1412 ق / 1370 ش.

4-كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، 8جلد، دار الكتب الإسلامیة - تهران، چاپ: چهارم
5-ترجمه المیزان، ج 4، ص: 405
6-تفسیر نمونه، ج 3، ص: 321
7-خطبه ی عقد مورخه ی 1376/9/6
8-خطبه ی عقد مورخه ی 1378/1/24:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/24
زمان : 09:25 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
white air max 1 size 5 1398/02/25 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.shipmentbangkok.com/28/ua-adidas-nmd-r2-w-olive-white-shoes ">ua adidas nmd r2 w olive white shoes</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/29/nike-zoom-vomero-womens-green-pink ">nike zoom vomero womens green pink</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/3/junior-white-air-max-1 ">junior white air max 1</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/30/finish-line-detailing ">finish line detailing</a>
white air max 1 size 5 http://www.trilhosdojequitiba.com/2/white-air-max-1-size-5
nike jordan chaussures 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.py-conseil.com/28/womens-nike-air-max-bw-blue-green ">womens nike air max bw blue green</a><a href="http://www.py-conseil.com/29/hot-punch-nike-air-max-2012 ">hot punch nike air max 2012</a><a href="http://www.py-conseil.com/3/air-jordan-6-sky-noir-blanc-2013-pas-cher ">air jordan 6 sky noir blanc 2013 pas cher</a><a href="http://www.py-conseil.com/30/womens-nike-free-flyknit-5.0-black-pink ">womens nike free flyknit 5.0 black pink</a>
nike jordan chaussures http://www.villedemulhouse.com/1/nike-jordan-chaussures
red jordan max comfort 10 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/20/american-flag-jordans-six-rings ">american flag jordans six rings</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/21/nike-blazer-mid-vintage-77-zig-zag ">nike blazer mid vintage 77 zig zag</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/22/chicken-and-waffles-nike ">chicken and waffles nike</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/23/nike-dallas-cowboys-air-max-95 ">nike dallas cowboys air max 95</a>
red jordan max comfort 10 http://www.lammertinkschilders.com/3/red-jordan-max-comfort-10
nike air max janoski pas cher 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/39/sneakers-white-croc-the-hidden-wedge-in-these-is-only-2.6-inches-so-they-are-not-super-high.-nike-du ">sneakers white croc the hidden wedge in these is only 2.6 inches so they are not super high. nike du</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/4/air-max-1-prm-camo-black-womens-nike-air-max-1-prm ">air max 1 prm camo black womens nike air max 1 prm</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/40/womens-air-max-90-hyperfuse-red-white ">womens air max 90 hyperfuse red white</a><a href="http://www.5springbrookiceandfuel.com/5/new-air-jordan-6-vi-retro-black-deep-infra-red ">new air jordan 6 vi retro black deep infra red</a>
nike air max janoski pas cher http://www.acceleratedproductionservice.com/13/nike-air-max-janoski-pas-cher
zapatillas nike air max 95 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.cass-realestateclub.com/28/womens-nike-shox-r4-sale ">womens nike shox r4 sale</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/29/nike-air-max-90-laser-blue-to-return ">nike air max 90 laser blue to return</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/3/nike-air-max-tn-womens-gold-pink ">nike air max tn womens gold pink</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/30/63611742961-air-jordan-9-retro-bg-gs-anthracite-anthracite-white-black-0122931 ">63611742961 air jordan 9 retro bg gs anthracite anthracite white black 0122931</a>
zapatillas nike air max 95 http://www.vijayinder.com/5/zapatillas-nike-air-max-95
air jordan xxx1 hybrid jordan 30 sole 1398/02/25 01:45 ب.ظ
<a href="http://www.howdoyouread.com/13/nike-hyperrev-2014-blue ">nike hyperrev 2014 blue</a><a href="http://www.howdoyouread.com/14/adidas-originals-polygonpack-1 ">adidas originals polygonpack 1</a><a href="http://www.howdoyouread.com/15/nike-kobe-icon-silver-purple ">nike kobe icon silver purple</a><a href="http://www.howdoyouread.com/16/navy-blue-michael-jordan-shoes ">navy blue michael jordan shoes</a>
air jordan xxx1 hybrid jordan 30 sole http://www.automatictradingsystem.com/1/air-jordan-xxx1-hybrid-jordan-30-sole
supreme jordan 5 release date 1398/02/25 01:44 ب.ظ
<a href="http://www.prava-traktor.com/17/nike-womens-air-max-1-vt ">nike womens air max 1 vt</a><a href="http://www.prava-traktor.com/18/air-jordan-mesh-backpack ">air jordan mesh backpack</a><a href="http://www.prava-traktor.com/19/air-jordan-future-womens-mint-green-black ">air jordan future womens mint green black</a><a href="http://www.prava-traktor.com/2/mens-salomon-xt-wings-3-orange-silver ">mens salomon xt wings 3 orange silver</a>
supreme jordan 5 release date http://www.iwi-studios.com/31/supreme-jordan-5-release-date
air jordan horizon green red 1398/02/25 01:44 ب.ظ
<a href="http://www.princessofwallachia.com/39/nike-air-jordan-sky-high-black ">nike air jordan sky high black</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/4/air-jordan-6-vi-retro-carmine-white-carmine-black-cheap-for-sale-online ">air jordan 6 vi retro carmine white carmine black cheap for sale online</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/40/vibram-fivefingers-kso-grey-black ">vibram fivefingers kso grey black</a><a href="http://www.princessofwallachia.com/5/air-jordan-6-countdown-pack ">air jordan 6 countdown pack</a>
air jordan horizon green red http://www.atreyaayurvedaresort.com/14/air-jordan-horizon-green-red
lunarglide 7 photosynthesis 1398/02/25 07:24 ق.ظ
<a href="http://www.thapiecemakerz.com/1/air-max-97-blue-silver ">air max 97 blue silver</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/10/nike-air-jordan-melo-m8-max-09-homme-violet-jaune ">nike air jordan melo m8 max 09 homme violet jaune</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/11/air-jordan-retro-3.5-mint-green-yellow ">air jordan retro 3.5 mint green yellow</a><a href="http://www.thapiecemakerz.com/12/how-do-nike-presto-fit ">how do nike presto fit</a>
lunarglide 7 photosynthesis http://www.bossmasonry.com/19/lunarglide-7-photosynthesis
boost mobile discount code 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.blackdenimpress.com/6/a-bathing-ape-bape-sta-single-color-pack ">a bathing ape bape sta single color pack</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/7/nike-air-force-1-low-dark-mushroom ">nike air force 1 low dark mushroom</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/8/air-jordan-9-2010-release ">air jordan 9 2010 release</a><a href="http://www.blackdenimpress.com/9/pick-air-jordan-shoe-for-sale-cheap-jordan-shoes-for-sale ">pick air jordan shoe for sale cheap jordan shoes for sale</a>
boost mobile discount code http://www.albireofundraising.com/33/boost-mobile-discount-code
black and white air jordan 13 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/31/cheap-jordan-shoes-4-sale ">cheap jordan shoes 4 sale</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/32/virginia-tech-nike-air-max ">virginia tech nike air max</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/33/grove-city-college-athletics ">grove city college athletics</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/34/nike-air-max-90-hal-black-black-medium-olive-flat-silver-ah9974-002 ">nike air max 90 hal black black medium olive flat silver ah9974 002</a>
black and white air jordan 13 http://www.cutandtatted.com/27/black-and-white-air-jordan-13
nike air max womens light blue 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.patentlogium.com/39/timberland-boots-on-sale ">timberland boots on sale</a><a href="http://www.patentlogium.com/4/tech-craft-achromatic-mercurial-vapor ">tech craft achromatic mercurial vapor</a><a href="http://www.patentlogium.com/40/nike-air-max-90-hyperfuse-white-4-july ">nike air max 90 hyperfuse white 4 july</a><a href="http://www.patentlogium.com/5/womens-backless-jordans ">womens backless jordans</a>
nike air max womens light blue http://www.chiavarichairwholesale.com/18/nike-air-max-womens-light-blue
nike soccers shoes orange blue 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.bitcoinforclicks.com/24/mens-2012-nike-air-max-green-black ">mens 2012 nike air max green black</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/25/cheap-womens-nike-air-max-2009-womens-nike-air-max-95 ">cheap womens nike air max 2009 womens nike air max 95</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/26/lebron-8-v-2-all-star-detailed-images ">lebron 8 v 2 all star detailed images</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/27/nike-free-run-3-mens-running-shoes-blue-white ">nike free run 3 mens running shoes blue white</a>
nike soccers shoes orange blue http://www.peakpotentialscoaching.com/30/nike-soccers-shoes-orange-blue
nike men jordan flight 9 max 1398/02/25 07:23 ق.ظ
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/13/jordans-to-release-in-2014 ">jordans to release in 2014</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/14/adidas-neo-campus-yellow-red ">adidas neo campus yellow red</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/15/cheap-air-jordan-2011 ">cheap air jordan 2011</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/16/air-max-1-sp-liquid-sliver-air-max-1-sp-safari-grey ">air max 1 sp liquid sliver air max 1 sp safari grey</a>
nike men jordan flight 9 max http://www.hcltechindia.com/9/nike-men-jordan-flight-9-max
kd cannon 81 dallas cowboys jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_13/nike-running-free-run-2.0-junior-laufschuhe ">nike running free run 2.0 junior laufschuhe</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_14/nike-air-ken-griffey-max-1-kids ">nike air ken griffey max 1 kids</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_15/mens-air-max-360-ii ">mens air max 360 ii</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/Shoes_16/nike-air-max-1-all-black-white-sole ">nike air max 1 all black white sole</a>
kd cannon 81 dallas cowboys jersey http://www.lisabronwyn.net/NFL_29/kd-cannon-81-dallas-cowboys-jersey
womens daniel alvarez 7 necaxa jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_36/mens-seattle-mariners-majestic-white-griffey-retirement-day-patch-cool-base-team-jersey ">mens seattle mariners majestic white griffey retirement day patch cool base team jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_37/arron-afflalo-orlando-magic-fanatics-branded-fast-break-replica-player-jersey-icon-edition-blue ">arron afflalo orlando magic fanatics branded fast break replica player jersey icon edition blue</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_38/womens-anibal-sanchez-19-atlanta-braves-team-jersey ">womens anibal sanchez 19 atlanta braves team jersey</a><a href="http://www.anthonymetten.net/MNS_39/womens-pablo-maffeo-7-vfb-stuttgart-jersey ">womens pablo maffeo 7 vfb stuttgart jersey</a>
womens daniel alvarez 7 necaxa jersey http://www.beadiver.net/MNS_40/womens-daniel-alvarez-7-necaxa-jersey
womens proline aaron burbridge 13 san francisco 49ers jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.firstsenses.net/NFL_28/baby-limited-jacob-tuioti-mariner-91-atlanta-falcons-jersey ">baby limited jacob tuioti mariner 91 atlanta falcons jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/NFL_29/kids-game-bryan-witzmann-70-kansas-city-chiefs-jersey ">kids game bryan witzmann 70 kansas city chiefs jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/NFL_30/womens-proline-bronson-kaufusi-92-baltimore-ravens-jersey ">womens proline bronson kaufusi 92 baltimore ravens jersey</a><a href="http://www.firstsenses.net/NHL_21/mens-jarred-tinordi-nashville-predators-breakaway-jersey ">mens jarred tinordi nashville predators breakaway jersey</a>
womens proline aaron burbridge 13 san francisco 49ers jersey http://www.timplista.net/NFL_29/womens-proline-aaron-burbridge-13-san-francisco-49ers-jersey
youth marian gaborik 12 ottawa senators authentic player jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.chinablossom.net/MNS_36/youth-dennis-jastrzembski-32-hertha-berlin-jersey ">youth dennis jastrzembski 32 hertha berlin jersey</a><a href="http://www.chinablossom.net/MNS_37/youth-joe-ingles-2-utah-jazz-white-jersey ">youth joe ingles 2 utah jazz white jersey</a><a href="http://www.chinablossom.net/MNS_38/mens-texas-rangers-yu-darvish-majestic-alternate-scarlet-flex-base-authentic-collection-player-jersey ">mens texas rangers yu darvish majestic alternate scarlet flex base authentic collection player jersey</a><a href="http://www.chinablossom.net/MNS_39/womens-jon-lester-34-chicago-cubs-team-jersey ">womens jon lester 34 chicago cubs team jersey</a>
youth marian gaborik 12 ottawa senators authentic player jersey http://www.mindbees.net/NHL_23/youth-marian-gaborik-12-ottawa-senators-authentic-player-jersey
nike yeezy kyrie 3 id 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.ncrhospital.net/Shoes_20/nike-sb-zoom-stefan-janoski-leather-blackout ">nike sb zoom stefan janoski leather blackout</a><a href="http://www.ncrhospital.net/Shoes_3/alexander-wang-x-adidas-aw-bball-black-white ">alexander wang x adidas aw bball black white</a><a href="http://www.ncrhospital.net/Shoes_4/nike-air-max-white-and-blue ">nike air max white and blue</a><a href="http://www.ncrhospital.net/Shoes_5/air-jordan-online-shop-in-germany ">air jordan online shop in germany</a>
nike yeezy kyrie 3 id http://www.techsmartsystems.net/Shoes_20/nike-yeezy-kyrie-3-id
youth patrick mccaw 0 golden state warriors blue jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.davidburger.net/MNS_40/bernie-williams-new-york-yankees-mitchell-ness-cooperstown-mesh-batting-practice-jersey-navy ">bernie williams new york yankees mitchell ness cooperstown mesh batting practice jersey navy</a><a href="http://www.davidburger.net/NCAAF_31/womens-matt-varano-40-holy-cross-crusaders-jersey ">womens matt varano 40 holy cross crusaders jersey</a><a href="http://www.davidburger.net/NCAAF_32/mens-evan-tafoya-vallo-75-new-mexico-state-aggies-jersey ">mens evan tafoya vallo 75 new mexico state aggies jersey</a><a href="http://www.davidburger.net/NCAAF_33/mens-wes-martin-76-indiana-hoosiers-jersey ">mens wes martin 76 indiana hoosiers jersey</a>
youth patrick mccaw 0 golden state warriors blue jersey http://www.bendpreoccupied.net/MNS_36/youth-patrick-mccaw-0-golden-state-warriors-blue-jersey
air jordan 11 yellowing 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_20/nike-air-max-2014-black-silver ">nike air max 2014 black silver</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_3/air-jordan-homme-enfant ">air jordan homme enfant</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_4/2016-damen-adidas-originals-superstar-lotus-print-casual-schuhe-wei%c3%9f-blumen-af5582 ">2016 damen adidas originals superstar lotus print casual schuhe wei脽 blumen af5582</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_5/reebok-classic-leather-np-tonal-pack-eu-kicks-sneaker-magazine ">reebok classic leather np tonal pack eu kicks sneaker magazine</a>
air jordan 11 yellowing http://www.ilmelogranoristorante.net/Shoes_11/air-jordan-11-yellowing
nike kyrie 3 green red 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.grandezzakonsult.net/NHL_22/womens-brad-hunt-77-vegas-golden-knights-premier-player-jersey ">womens brad hunt 77 vegas golden knights premier player jersey</a><a href="http://www.grandezzakonsult.net/NHL_23/mens-roman-josi-59-nashville-predators-replica-player-jersey ">mens roman josi 59 nashville predators replica player jersey</a><a href="http://www.grandezzakonsult.net/NHL_24/mens-jonny-brodzinski-17-los-angeles-kings-replica-home-jersey ">mens jonny brodzinski 17 los angeles kings replica home jersey</a><a href="http://www.grandezzakonsult.net/NHL_25/youth-martin-frk-42-detroit-red-wings-replica-jersey ">youth martin frk 42 detroit red wings replica jersey</a>
nike kyrie 3 green red http://www.sparkvideo.net/Shoes_1/nike-kyrie-3-green-red
two more nikelab air force 1s to release this week 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.lihpchurch.net/Shoes_17/nike-air-lunarglide ">nike air lunarglide</a><a href="http://www.lihpchurch.net/Shoes_18/brooklyn-running-company ">brooklyn running company</a><a href="http://www.lihpchurch.net/Shoes_19/air-max-moto-4e-uk ">air max moto 4e uk</a><a href="http://www.lihpchurch.net/Shoes_2/nike-retro-air-jordan-12-23-retro-air-jordan-for-sale ">nike retro air jordan 12 23 retro air jordan for sale</a>
two more nikelab air force 1s to release this week http://www.bashninja.net/Shoes_15/two-more-nikelab-air-force-1s-to-release-this-week
womens nike air max 1 gold white 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_6/nike-zoom-hyperdunk-2011-challenge-red-pine-green ">nike zoom hyperdunk 2011 challenge red pine green</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_7/mens-salomon-s-lab-fellcross-purple-red ">mens salomon s lab fellcross purple red</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_8/air-jordan-10-fusion-white-black-air-jordan-10-fusion ">air jordan 10 fusion white black air jordan 10 fusion</a><a href="http://www.bluezambezi.net/Shoes_9/nike-air-max-stutter-step-men ">nike air max stutter step men</a>
womens nike air max 1 gold white http://www.praxinoscoop.net/Shoes_15/womens-nike-air-max-1-gold-white
mens anthony cirelli 71 tampa bay lightning authentic away jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.indevcor.net/MNS_36/youth-milwaukee-bucks-d-j-wilson-fanatics-branded-hunter-green-fast-break-player-jersey-icon-edition ">youth milwaukee bucks d j wilson fanatics branded hunter green fast break player jersey icon edition</a><a href="http://www.indevcor.net/MNS_37/womens-andres-mosquera-4-le%c3%b3n-jersey ">womens andres mosquera 4 le贸n jersey</a><a href="http://www.indevcor.net/MNS_38/giannis-antetokounmpo-milwaukee-bucks-fanatics-branded-youth-fast-break-replica-jersey-white-association-edition ">giannis antetokounmpo milwaukee bucks fanatics branded youth fast break replica jersey white association edition</a><a href="http://www.indevcor.net/MNS_39/womens-jorge-de-la-rosa-29-arizona-diamondbacks-player-jersey ">womens jorge de la rosa 29 arizona diamondbacks player jersey</a>
mens anthony cirelli 71 tampa bay lightning authentic away jersey http://www.highwaynaz.net/NHL_25/mens-anthony-cirelli-71-tampa-bay-lightning-authentic-away-jersey
mens arizona diamondbacks majestic white sedona red home 20th anniversary on field patch flex base custom jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.open-networks.net/Shoes_6/new-balance-580-sorbet-pack ">new balance 580 sorbet pack</a><a href="http://www.open-networks.net/Shoes_7/authentique-bas-adidas-yeezy-alpha-ii-prix-discount-en-ligne-outlet ">authentique bas adidas yeezy alpha ii prix discount en ligne outlet</a><a href="http://www.open-networks.net/Shoes_8/jordan-13-black-cat-sweaters-match-retro-13-sneaker-sweaters ">jordan 13 black cat sweaters match retro 13 sneaker sweaters</a><a href="http://www.open-networks.net/Shoes_9/men-air-jordans-5 ">men air jordans 5</a>
mens arizona diamondbacks majestic white sedona red home 20th anniversary on field patch flex base custom jersey http://www.healthbyyourself.net/MNS_38/mens-arizona-diamondbacks-majestic-white-sedona-red-home-20th-anniversary-on-field-patch-flex-base-custom-jersey
womens jared morse 13 bucknell bison jersey 1398/01/21 01:43 ب.ظ
<a href="http://www.intargetwomm.net/MNS_36/preschool-boston-red-sox-majestic-white-home-cool-base-team-jersey ">preschool boston red sox majestic white home cool base team jersey</a><a href="http://www.intargetwomm.net/MNS_37/mens-maximiliano-cerato-21-le%c3%b3n-jersey ">mens maximiliano cerato 21 le贸n jersey</a><a href="http://www.intargetwomm.net/MNS_38/youth-joe-kelly-56-boston-red-sox-team-jersey ">youth joe kelly 56 boston red sox team jersey</a><a href="http://www.intargetwomm.net/MNS_39/mens-davide-calabria-2-ac-milan-jersey ">mens davide calabria 2 ac milan jersey</a>
womens jared morse 13 bucknell bison jersey http://www.wir-sind-die-checker.net/NCAAF_33/womens-jared-morse-13-bucknell-bison-jersey
nike dunk sky high tokyo 1398/01/21 01:42 ب.ظ
<a href="http://www.houzzdesign.net/MNS_36/boston-red-sox-majestic-big-tall-cool-base-team-jersey-navy ">boston red sox majestic big tall cool base team jersey navy</a><a href="http://www.houzzdesign.net/MNS_37/mens-brandon-vincent-3-chicago-fire-jersey ">mens brandon vincent 3 chicago fire jersey</a><a href="http://www.houzzdesign.net/MNS_38/mens-kansas-city-royals-alex-gordon-majestic-royal-50th-season-patch-on-field-flex-base-player-jersey ">mens kansas city royals alex gordon majestic royal 50th season patch on field flex base player jersey</a><a href="http://www.houzzdesign.net/MNS_39/mens-giannis-antetokounmpo-34-milwaukee-bucks-white-jersey ">mens giannis antetokounmpo 34 milwaukee bucks white jersey</a>
nike dunk sky high tokyo http://www.claudioazzolini.net/Shoes_1/nike-dunk-sky-high-tokyo
new air jordan low tops 1398/01/20 03:29 ب.ظ
<a href="http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/31/nike-air-max-90-white-and-blue ">nike air max 90 white and blue</a><a href="http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/32/nike-free-rn-flyknit-running ">nike free rn flyknit running</a><a href="http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/33/nike-air-max-best-deal ">nike air max best deal</a><a href="http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/34/nike-free-trainer-5.0-orange-and-black ">nike free trainer 5.0 orange and black</a>
new air jordan low tops http://www.uncorkyourart.com/28/new-air-jordan-low-tops
air jordan after game green white 1398/01/20 03:28 ب.ظ
<a href="http://www.priorityfreight-europe.com/20/nike-air-max-90-hyperfuse-black-sky-blue ">nike air max 90 hyperfuse black sky blue</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/21/cheetah-print-jordans-size-6-in-men ">cheetah print jordans size 6 in men</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/22/release-reminder-adidas-adizero-rose-2.5-all-star ">release reminder adidas adizero rose 2.5 all star</a><a href="http://www.priorityfreight-europe.com/23/where-to-buy-rihanna-puma-slides ">where to buy rihanna puma slides</a>
air jordan after game green white http://www.bellavampetta.com/4/air-jordan-after-game-green-white
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.