تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - فرصت های طلایی شب یلدا !
فرصت های طلایی شب یلدا !
نظرات |

کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، اتفاقا خوردن هندوانه در زمستان خیلی هم می چسبد. هر کاری که برای خدا انجام شود عبادت است. پس اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد.»

می بینید که چقدر راحت در شب یلدا هم می شود به یاد خدا بود و عبادت خدا را کرد؟

با وارد شدن به بلندترین شب سال، بار دیگر سرور، شادی و طراوت، خانه ها را زیبا می کند. این زیبایی و شادابی برای افراد به شکل های مختلفی جلوه می نماید، یکی با هندوانه خوردن، سبزی پلو با ماهی یکی با انار، آجیل و شیرینی و دیگری با دقایقی مناجات و ارتباط بیشتر با خدا، بستگی دارد زیبایی را در چه چیزی مشاهده کنیم.
طعم لذت بخش چند ثانیه ارتباط با معبود و خالق هستی یا شیرینی یک هندوانه سرد در دل زمستان سرد. چه خوب است در بلندترین شب سال فرصت های پیش روی خودمان را یک بار دیگر با استفاده از آموزه های دینی و اسلامی مرور کنیم.

کسی مخالف هندوانه خوردن نیست!

شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم کره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می شود.
صحبت از انقلاب زمستان کردیم آیا می شود در این شب بلند، انقلابی در سرزمین وجود ما نیز شکل گیرد حال که طبیعت مسیر دیگری برای زیبایی و جلوه گری را به خود گرفته است، ما نیز این دقایق شب را غنیمت بشماریم و از فرصتها و لحظات زیبای آن استفاده بهینه نمایم.
اگر نظر و دیدگاه شخصی بعضی افراد را کنار بگذاریم و با نگاه محققانه به آموزه های دینی و اسلامی نیک بنگریم متوجه خواهیم شد که آیین اسلام با این چنین آداب و رسومی مخالفت ندارد. هر چند که در نوع برگزاری آن دقت و ارائه طرح زیبای خود را پیشنهاد می نماید.

فرصتی برای تجدید نظر و ارتباط با خدا

قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود»

بدترین و دردناک ترین درد بشر امروزی به یقین فراموش کردن طبیب دلها و آرامش بخش دردهاست. در این شب بلند همه به دنبال التیام و به فراموشی سپردن دردهای خود هستند، ولی آیا می شود درد دوری از خدا(      ) را به فراموشی سپرد؟
 این شب بلند فرصتی چند دقیقه ای است برای نزدیکی به خدا، فرصتی است تا اینکه بتوانیم آرامش واقعی را نه در هندوانه خوردن بلکه در مناجات با محبوب دلها بار دیگر تجربه نماییم. باید گفت که کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، ولی مناجات با محبوب عارفان چیز دیگری است که هندوانه خوردن نمی تواند به پای آن برسد هر چند که اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد».

فرصتی برای زدودن غم ها و کینه ها

همه ما دارای دارایی های بی شماری هستیم که قدر و ارزش آن را به خوبی نمی دانیم، دارایی های ارزشمندی که فرصت استفاده از آنها محدود و ناپایدارند. نعمت داشتن والدین و خویشاوندان و خانواده خوب که گاهی با انتظارات و بهانه ای های پوچ و بی اساس کینه و دشمنی آنان را در دل خود می پرورانیم.
قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود».
پس چه خوب است که در شب یلدا بار دیگر نگاه زیبایی به داشته های زندگیمان بیندازیم و کینه و دشمنی ها از دلها بزداییم و مهرورزی و دلجویی از خویشان را جایگزین آن نماییم.

اهمیت فوق العاده صله رحم در شب یلدا

در اهمیت دید و بازدید و صله رحم آیات و روایات فراوانی در منابع اسلامی وجود دارد؛ که ما را ترغیب و مشتاق به صله رحم ودید و بازدید در بلندترین شب سال  می نماید. لذت دیدن آشنایان در بلندترین شب سال می تواند طراوت و زیبایی خانه ها را دو چندان نماید.
دیدن پدر و مادرهای مهربانی که هر روز منتظر دیدن فرزندان خود هستند، دارای جایگاه و ارزشی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری و  عیار سنجی نیست.  کار ارزشمندی که ترک آن در دین مبین اسلام گناهی بزرگ و شوم معرفی شده است. اگر ارزش چند دقیقه نشستن در کنار والدین را بدانیم فرصت بهره مندی آن را در شب بلند سال از خود سلب نمی نمایم.
در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد.

فرصتی برای شاد کردن مستمندان

چه خوب است در این شب بلند تنها به فکر هندوانه و سبزی پلو با ماهی سفره ی خانه خودمان نباشیم چه بسیار خانه هایی که از همان پلوی آن محروم هستند. ای کاش به رسم و نام مسلمانی که افتخار داشتن آن را داریم در شب یلدا گوشه چشمی به بینوایان و مستمندانی داشته باشیم که زندگی ایشان به سختی و فقر می گذرد.

در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد

خوب است در کنار شاد کردن فرزندان و خانواده خود به فکر زدودن غم و اندوه از نیازمندان هم باشیم. کار زیبا و ارزشمندی که مجوز ورود بسیاری از افراد به بهشت معرفی شده است. چه خوب است در شب یلدا با دستگیری از نیازمندان مجوز بهشت را برای خودمان بدست آوریم. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «ثَلاثٌ مَنْ اَتَى اللّه َ بِواحِدَةٍ مِنْهُنَّ اَوْجَبَ اللّه لَهُ الْجَنَّةَ: اَلاْنْفاقُ مِنْ اِقْتارٍ وَ الْبِشْرُ لِجَمیعِ الْعالَمِ وَ الاِنْصافُ مِنْ نَفْسِهِ؛[3]هر كس یكى از این كارها را به درگاه خدا ببرد، خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند: انفاق در تنگدستى، گشاده رویى با همگان و رفتار منصفانه».
 شب یلدای پرهیزکاران همراه با یاد و دستگیری از فقیران و مستمندان است؛ چرا که خداوند متعال ایشان را این چنین توصیف نموده است: «وَ فی أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُوم؛[سوره ذاریات، 19] و در اموال آنها حقّى براى سائل و محروم بود!».

فصلی برای آغاز قصه های قرآنی

شب های بلند زمستان به شب های قصه گویی بزرگترها برای فرزندان شهرت دارد. شبهایی که حافظ خوانی و شاهنامه خوانی جایگاه خاص خود را داشته است. هر چند خواندن و استفاده از این کتابها در شب های بلند زمستان از دیر باز دارای رونق خاص بوده است، ولی نباید از یاد برد که ما در کنار طاقچه های خاک گرفته ی خانه هایمان کتاب آسمانی به نام قرآن داریم که در خود داستان های شیرین انبیاء و اولیای الهی را با بهترین اسلوب های بلاغی بیان نموده است که سزاوار است که نه تنها در این شب بلکه در تمام شبها شیرینی زندگیمان باشد. چه خوب است با قرائت و تأمل در قرآن زیبایی خانه هایمان را برای عرشیان نمایان سازیم. از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله)نقل شده است که فرمودند: «اِنَّ البَیتَ اِذا كَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ كَثُرَ خَیرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ كَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنیا؛[4]خانه اى كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانیان بدرخشد چنان كه ستارگان آسمان براى زمینیان مى درخشند».

سخن آخر

شب یلدا تنها شب هندوانه خوردن یا سبزی پلو با ماهی و انارهای قرمز نیست. شبی است که سزاوار است تجدید پیمانی با خدای مهربان خود نمایم و در فصل تازه سال فصلی جدید در مسیر الهی شدن داشته باشیم.

پی نوشت ها :
[1]. تصنیف غررالحکم و دررالکلم: ص 142، ح 2544.
[2]. تحف العقول، ص 299.
[3]. الکافی: ج 2، ص 103، ح 2.
[4]. همان، ص610



:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/30
زمان : 08:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
air jordan suede boots 1397/08/16 01:35 ب.ظ
<a href="http://www.provideomixers.com/31/nike-mercurial-vapor-x-fg-white-yellow-orange ">nike mercurial vapor x fg white yellow orange</a><a href="http://www.provideomixers.com/32/air-jordan-nike-21-xxi-retro-baskets-blanc-noir ">air jordan nike 21 xxi retro baskets blanc noir</a><a href="http://www.provideomixers.com/33/nike-air-pegasus-92-nike-air-pegasus-92-usa ">nike air pegasus 92 nike air pegasus 92 usa</a><a href="http://www.provideomixers.com/34/adidas-neo-campus-gold-green ">adidas neo campus gold green</a>
air jordan suede boots http://www.brazingsafety.com/9/air-jordan-suede-boots
adidas zx 850 orange red 1397/08/16 01:34 ب.ظ
<a href="http://www.coralspringsfloridadentistry.com/24/sneaker-review-nike-air-foamposite-pro-yeezy-video ">sneaker review nike air foamposite pro yeezy video</a><a href="http://www.coralspringsfloridadentistry.com/25/jordans-shoes-navy-blue-with-lime ">jordans shoes navy blue with lime</a><a href="http://www.coralspringsfloridadentistry.com/26/air-jordan-5-laney-price-air-jordan-5-release-date ">air jordan 5 laney price air jordan 5 release date</a><a href="http://www.coralspringsfloridadentistry.com/27/nike-lebron-air-max-x-high-mens ">nike lebron air max x high mens</a>
adidas zx 850 orange red http://www.maison-respect.com/20/adidas-zx-850-orange-red
kyrie 2 kyrie oke 1397/08/16 01:33 ب.ظ
<a href="http://www.factorylinkupgrade.com/17/nike-hyperchase-review ">nike hyperchase review</a><a href="http://www.factorylinkupgrade.com/18/mens-nike-roshe-run-slip-orange-purple ">mens nike roshe run slip orange purple</a><a href="http://www.factorylinkupgrade.com/19/discount-nike-hyperdunk-shoes ">discount nike hyperdunk shoes</a><a href="http://www.factorylinkupgrade.com/2/jordan-11-snakeskin-low ">jordan 11 snakeskin low</a>
kyrie 2 kyrie oke http://www.supplychainbrian.com/2/kyrie-2-kyrie-oke
air max limited collection air max limited edition 1397/08/16 01:33 ب.ظ
<a href="http://www.nexgenosteobiologics.com/39/nike-air-max-size-13-mens-max-size-pills ">nike air max size 13 mens max size pills</a><a href="http://www.nexgenosteobiologics.com/4/air-max-glow-in-dark-blue ">air max glow in dark blue</a><a href="http://www.nexgenosteobiologics.com/40/nike-zoom-pegasus-32-black-nike-zoom-pegasus-32-black ">nike zoom pegasus 32 black nike zoom pegasus 32 black</a><a href="http://www.nexgenosteobiologics.com/5/air-jordan-retro-7-white ">air jordan retro 7 white</a>
air max limited collection air max limited edition http://www.apartmentservices-us.com/8/air-max-limited-collection-air-max-limited-edition
cheap jordan gammas 11 1397/08/16 01:33 ب.ظ
<a href="http://www.abolsitsolution.com/17/nike-kd-7-womens-black-white ">nike kd 7 womens black white</a><a href="http://www.abolsitsolution.com/18/adidas-zx-700-blue-red ">adidas zx 700 blue red</a><a href="http://www.abolsitsolution.com/19/womens-air-max-90-canada ">womens air max 90 canada</a><a href="http://www.abolsitsolution.com/2/nike-air-max-tl-2.5-light-taupe-nike-air-max-tl-2.5-mens-shoe ">nike air max tl 2.5 light taupe nike air max tl 2.5 mens shoe</a>
cheap jordan gammas 11 http://www.zonasonora.com/23/cheap-jordan-gammas-11
first look nike lil penny posite 1397/08/16 01:33 ب.ظ
<a href="http://www.reneeachohomes.com/35/jordan-retro-4-snakeskin-jordan-retro-4-green-glow ">jordan retro 4 snakeskin jordan retro 4 green glow</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/36/salomon-speed-cross-3-pink-amazon-salomon-womens-speedcross-3-cs-trail-running-shoe-green-clay-light-grey-sakura-pink-7.5-m-us ">salomon speed cross 3 pink amazon salomon womens speedcross 3 cs trail running shoe green clay light grey sakura pink 7.5 m us</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/37/burnt-orange-air-jordans-black-and-orange-air-jordans ">burnt orange air jordans black and orange air jordans</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/38/1995-air-max-for-men ">1995 air max for men</a>
first look nike lil penny posite http://www.creativeblendinc.com/1/first-look-nike-lil-penny-posite
nike air max pegasus 1397/08/16 01:32 ب.ظ
<a href="http://www.theshilohcenter.com/31/nike-air-max-90-hydrofusw ">nike air max 90 hydrofusw</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/32/nike-lunar-ballistec-all-colors-nike-lunar-ballistec-all-colors ">nike lunar ballistec all colors nike lunar ballistec all colors</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/33/white-air-max-2012-womens-womens-white-air-max-2013 ">white air max 2012 womens womens white air max 2013</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/34/jordan-sneakers-china-wholesale-cheap-jordan-sneakers-website ">jordan sneakers china wholesale cheap jordan sneakers website</a>
nike air max pegasus http://www.makeyourkidgreat.com/19/nike-air-max-pegasus
2015air max 1397/08/12 03:31 ب.ظ
<a href="http://www.calder-studio.top/6/new-balance-574-enfants-bleu-orange-blanc-pas-cher ">new balance 574 enfants bleu orange blanc pas cher</a><a href="http://www.calder-studio.top/7/air-max-agitate-4 ">air max agitate 4</a><a href="http://www.calder-studio.top/8/mens-nike-kobe-9-low-royal-blue ">mens nike kobe 9 low royal blue</a><a href="http://www.calder-studio.top/9/adidas-sl72-electricity-black ">adidas sl72 electricity black</a>
2015air max http://www.cat-adapei56.top/32/2015air-max
nike air max 90 leather mens black black wolf grey dark 1397/08/12 03:30 ب.ظ
<a href="http://www.blackcombfreestyle.top/6/white-t-and-nike-cortez ">white t and nike cortez</a><a href="http://www.blackcombfreestyle.top/7/mens-nike-fingertrap-air-max-training-shoes-get-quotations-nike-mens-fingertrap-max-training-shoe ">mens nike fingertrap air max training shoes get quotations nike mens fingertrap max training shoe</a><a href="http://www.blackcombfreestyle.top/8/kids-air-jordan-retro-1-low-nike-air-jordan-retro-1 ">kids air jordan retro 1 low nike air jordan retro 1</a><a href="http://www.blackcombfreestyle.top/9/nike-cortez-ultra-moire-acheter-chaussure-nike-cortez-ultra-moire-og-forrest-gump ">nike cortez ultra moire acheter chaussure nike cortez ultra moire og forrest gump</a>
nike air max 90 leather mens black black wolf grey dark http://www.systrardefleurs.top/2/nike-air-max-90-leather-mens-black-black-wolf-grey-dark
nike air huarache silver green 1397/08/12 03:29 ب.ظ
<a href="http://www.reisterstownautobody.top/1/air-jordan-1-high-feng-shui-pack ">air jordan 1 high feng shui pack</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/10/cement-4-release-date ">cement 4 release date</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/11/new-air-jordan-shoes-true-flight-2009-air-jordan-2009-commercial ">new air jordan shoes true flight 2009 air jordan 2009 commercial</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/12/jordan-aqua-6-gs-jordan-aqua-6-s ">jordan aqua 6 gs jordan aqua 6 s</a>
nike air huarache silver green http://www.bristolgoodfoodawards.top/3/nike-air-huarache-silver-green
nike zoom pegasus 33 womens pink white 1397/08/12 03:29 ب.ظ
<a href="http://www.eureka4wdtraining.top/1/womens-nike-free-run-5.0-black-and-white ">womens nike free run 5.0 black and white</a><a href="http://www.eureka4wdtraining.top/10/blanc-meilleur-prix-violet-nike-kobe-11-jaune ">blanc meilleur prix violet nike kobe 11 jaune</a><a href="http://www.eureka4wdtraining.top/11/jordan-3-true-blue-real-jordan-3-true-blue-2009 ">jordan 3 true blue real jordan 3 true blue 2009</a><a href="http://www.eureka4wdtraining.top/12/air-max-nike-shoes-online ">air max nike shoes online</a>
nike zoom pegasus 33 womens pink white http://www.braemorehome.top/34/nike-zoom-pegasus-33-womens-pink-white
nikeid roshe ld 1000 1397/08/12 03:29 ب.ظ
<a href="http://www.campingingalveston.top/13/unc-championship-gear ">unc championship gear</a><a href="http://www.campingingalveston.top/14/nike-air-max-excellerate-4-premium-mens-running-shoe ">nike air max excellerate 4 premium mens running shoe</a><a href="http://www.campingingalveston.top/15/nike-air-max-90-homme-noir-blanc ">nike air max 90 homme noir blanc</a><a href="http://www.campingingalveston.top/16/adidas-yeezy-boost-350-v2-beluga-2.0-grey-bold-orange-dark-grey-released ">adidas yeezy boost 350 v2 beluga 2.0 grey bold orange dark grey released</a>
nikeid roshe ld 1000 http://www.bruinincubate.top/22/nikeid-roshe-ld-1000
nike air max plus 97 sl white 1397/08/12 03:28 ب.ظ
<a href="http://www.emgloans.top/20/nike-lunar-internationalist-cargo-khaki-kopen-nike-lunar-internationalist-cargo-khaki-kopen ">nike lunar internationalist cargo khaki kopen nike lunar internationalist cargo khaki kopen</a><a href="http://www.emgloans.top/21/flightposite-eggplant ">flightposite eggplant</a><a href="http://www.emgloans.top/22/nike-air-jordan-retro-pack ">nike air jordan retro pack</a><a href="http://www.emgloans.top/23/low-top-jordans-white-and-grey ">low top jordans white and grey</a>
nike air max plus 97 sl white http://www.girls-apps.top/36/nike-air-max-plus-97-sl-white
lebrons at finish line 1397/07/16 08:44 ق.ظ
<a href="http://www.labedouce.top/13/air-jordan-12-mens-58 ">air jordan 12 mens 58</a><a href="http://www.labedouce.top/14/adidas-crazy-explosive ">adidas crazy explosive</a><a href="http://www.labedouce.top/15/95-air-max-premium ">95 air max premium</a><a href="http://www.labedouce.top/16/nmd-bape-green-camo ">nmd bape green camo</a>
lebrons at finish line http://www.markscarrott.top/38/lebrons-at-finish-line
nike pro bowl air max pro bowl roster 1397/07/16 08:43 ق.ظ
<a href="http://www.periodikitocancun.top/35/nike-air-max-skin-running ">nike air max skin running</a><a href="http://www.periodikitocancun.top/36/mens-asics-gel-noosa-tri-7-black-silver ">mens asics gel noosa tri 7 black silver</a><a href="http://www.periodikitocancun.top/37/nike-air-force-1-id-pony-hair-animal-print-nikeid-roshe-run-pony-hair ">nike air force 1 id pony hair animal print nikeid roshe run pony hair</a><a href="http://www.periodikitocancun.top/38/nike-lunar-racer-mens ">nike lunar racer mens</a>
nike pro bowl air max pro bowl roster http://www.cmtechcorp.top/2/nike-pro-bowl-air-max-pro-bowl-roster
new york pizza beaumont 1397/07/16 08:42 ق.ظ
<a href="http://www.claccanada.top/24/mens-mizuno-wave-creation-13-red-orange ">mens mizuno wave creation 13 red orange</a><a href="http://www.claccanada.top/25/nike-air-max-90-id-ideas ">nike air max 90 id ideas</a><a href="http://www.claccanada.top/26/nike-air-force-1-duckboot-watershield-nike-air-force-1-duckboot-watershield ">nike air force 1 duckboot watershield nike air force 1 duckboot watershield</a><a href="http://www.claccanada.top/27/nike-tech-pants-women ">nike tech pants women</a>
new york pizza beaumont http://www.governance-irelsqlin.top/33/new-york-pizza-beaumont
jordans 4s green and grey 1397/07/16 08:39 ق.ظ
<a href="http://www.greenlinecentral.top/1/nike-all-court-mid-3-premium-nsw-nrg-obsidian-and-summit-white ">nike all court mid 3 premium nsw nrg obsidian and summit white</a><a href="http://www.greenlinecentral.top/10/nike-air-max-95-sneakerboot-khaki-an-on-feet-look-at-the-brand-new-nike-air-max-95-sneakerboot ">nike air max 95 sneakerboot khaki an on feet look at the brand new nike air max 95 sneakerboot</a><a href="http://www.greenlinecentral.top/11/girls-air-jordan-retro-11-low-gs-pink-air-jordan-retro-11-bred ">girls air jordan retro 11 low gs pink air jordan retro 11 bred</a><a href="http://www.greenlinecentral.top/12/space-jams-2016-price ">space jams 2016 price</a>
jordans 4s green and grey http://www.affarsnatverk.top/25/jordans-4s-green-and-grey
vibram fivefingers treksport coral 1397/07/16 08:34 ق.ظ
<a href="http://www.labrevenne.top/20/nike-kyrie-2-xmas ">nike kyrie 2 xmas</a><a href="http://www.labrevenne.top/21/womens-asics-gel-kinsei-5-green-purple ">womens asics gel kinsei 5 green purple</a><a href="http://www.labrevenne.top/22/mizuno-soccers-shoes-purple-blue ">mizuno soccers shoes purple blue</a><a href="http://www.labrevenne.top/23/nike-lebron-air-max-7-size-14-lebron-air-max-7-release ">nike lebron air max 7 size 14 lebron air max 7 release</a>
vibram fivefingers treksport coral http://www.amadorconsultores.top/25/vibram-fivefingers-treksport-coral
air max 2013 90 noir prix 1397/06/29 02:50 ق.ظ
<a href="http://www.mieinstant.com/28/nike-air-max-orange-2011 ">nike air max orange 2011</a><a href="http://www.mieinstant.com/29/air-griffey-max-turquoise ">air griffey max turquoise</a><a href="http://www.mieinstant.com/3/girls-size-3-tennis-shoes ">girls size 3 tennis shoes</a><a href="http://www.mieinstant.com/30/nike-air-force-1-high-pine-green-white ">nike air force 1 high pine green white</a>
[url=http://www.carte-escapade.com/37/air-max-2013-90-noir-prix]air max 2013 90 noir prix[/url]
nike womens shoes pink 1397/06/29 02:50 ق.ظ
<a href="http://www.meetingtower.com/31/air-jordan-1-obsidian ">air jordan 1 obsidian</a><a href="http://www.meetingtower.com/32/jordan-retro-1-velvet ">jordan retro 1 velvet</a><a href="http://www.meetingtower.com/33/2017-air-jordan-32-high-tops-bred-for-sale-2 ">2017 air jordan 32 high tops bred for sale 2</a><a href="http://www.meetingtower.com/34/adidas-originals-zx-5000-response-electric-new-images ">adidas originals zx 5000 response electric new images</a>
[url=http://www.lammertinkschilders.com/26/nike-womens-shoes-pink]nike womens shoes pink[/url]
authentic 689480 010 jordan shine black black 1397/06/29 02:50 ق.ظ
<a href="http://www.peoriadts.com/39/air-jordan-socks-uk ">air jordan socks uk</a><a href="http://www.peoriadts.com/4/air-jordan-31-nz ">air jordan 31 nz</a><a href="http://www.peoriadts.com/40/nike-lebron-viii-8-v-2-cool-grey-toddler-04 ">nike lebron viii 8 v 2 cool grey toddler 04</a><a href="http://www.peoriadts.com/5/air-jordan-4-iv-retro-ls-blackblackcool-grey-314254003 ">air jordan 4 iv retro ls blackblackcool grey 314254003</a>
[url=http://www.beachvillasinsrilanka.com/20/authentic-689480-010-jordan-shine-black-black]authentic 689480 010 jordan shine black black[/url]
nike air jordan big fund white red grey 310003 901 1397/06/29 02:50 ق.ظ
<a href="http://www.bykaraphoto.com/24/nike-kd-8-high-pink-blue ">nike kd 8 high pink blue</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/25/air-jordan-retro-8-championship-pack ">air jordan retro 8 championship pack</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/26/nike-hyperdunk-2014-womens-grey ">nike hyperdunk 2014 womens grey</a><a href="http://www.bykaraphoto.com/27/femme-air-jordan-13-gs-bleu-blanc-pas-cher ">femme air jordan 13 gs bleu blanc pas cher</a>
[url=http://www.bitcoinforclicks.com/34/nike-air-jordan-big-fund-white-red-grey-310003-901]nike air jordan big fund white red grey 310003 901[/url]
jordan 19s 1397/06/29 02:50 ق.ظ
<a href="http://www.nerotmenuiserie.com/1/nike-air-max-95-black-red-reflective ">nike air max 95 black red reflective</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/10/air-jordan-93-mens-price ">air jordan 93 mens price</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/11/air-jordan-5-cherry-blossoms-high-purple-white ">air jordan 5 cherry blossoms high purple white</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/12/ltd-air-max-shoes-95-air-max-shoes ">ltd air max shoes 95 air max shoes</a>
[url=http://www.collegerecruitmentvideo.com/13/jordan-19s]jordan 19s[/url]
reebok adds ufc champions ronda rousey and jon jones to growing roster of ufc athletes 1397/06/29 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.nerotmenuiserie.com/6/jordan-4-motorsports-socks-match-retro-4-motorsport ">jordan 4 motorsports socks match retro 4 motorsport</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/7/nike-hypermax-carlos-boozer-pe-utah-jazz-away ">nike hypermax carlos boozer pe utah jazz away</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/8/vibram-fivefingers-sprint-blue-pink ">vibram fivefingers sprint blue pink</a><a href="http://www.nerotmenuiserie.com/9/air-max-90-white-grey-neon ">air max 90 white grey neon</a>
[url=http://www.afstandbestuurbaar.com/24/reebok-adds-ufc-champions-ronda-rousey-and-jon-jones-to-growing-roster-of-ufc-athletes]reebok adds ufc champions ronda rousey and jon jones to growing roster of ufc athletes[/url]
cheap human race shoes 1397/06/29 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.spaidisseny.com/1/nike-air-jordan-11-size-9 ">nike air jordan 11 size 9</a><a href="http://www.spaidisseny.com/10/nike-pro-warm-tights ">nike pro warm tights</a><a href="http://www.spaidisseny.com/11/nike-air-force-1-mid-wheat-are-you-ready ">nike air force 1 mid wheat are you ready</a><a href="http://www.spaidisseny.com/12/cheap-nike-kyrie-3-pe-red-black-white-green-sale ">cheap nike kyrie 3 pe red black white green sale</a>
[url=http://www.bestoflifetravel.com/37/cheap-human-race-shoes]cheap human race shoes[/url]
paul goldschmidt arizona diamondbacks majestic womens cool base player jersey white sedona red 1397/06/27 12:51 ب.ظ
<a href="http://www.bladelesslasercataractsurgery.net/NCAAF_34/mens-caleb-evans-6-ul-monroe-warhawks-jersey ">mens caleb evans 6 ul monroe warhawks jersey</a><a href="http://www.bladelesslasercataractsurgery.net/NCAAF_35/mens-joseph-mcintyre-47-western-kentucky-hilltoppers-jersey ">mens joseph mcintyre 47 western kentucky hilltoppers jersey</a><a href="http://www.bladelesslasercataractsurgery.net/NFL_26/kids-legend-tegray-scales-8-los-angeles-rams-jersey ">kids legend tegray scales 8 los angeles rams jersey</a><a href="http://www.bladelesslasercataractsurgery.net/NFL_27/big-and-tall-elite-niles-scott-67-san-francisco-49ers-jersey ">big and tall elite niles scott 67 san francisco 49ers jersey</a>
paul goldschmidt arizona diamondbacks majestic womens cool base player jersey white sedona red http://www.craftstarhomes.net/MNS_37/paul-goldschmidt-arizona-diamondbacks-majestic-womens-cool-base-player-jersey-white-sedona-red
youth jaden schwartz 17 st louis blues breakaway custom jersey 1397/06/27 12:50 ب.ظ
<a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_13/air-jordans-45-flight-high ">air jordans 45 flight high</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_14/nike-internationalist-premium-se-legion-green ">nike internationalist premium se legion green</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_15/dwight-howard-dunks-on-a-giraffe-and-planks-with-fans-in-the-adipower-howard-wait-what ">dwight howard dunks on a giraffe and planks with fans in the adipower howard wait what</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/Shoes_16/nike-wmns-air-max-hyped ">nike wmns air max hyped</a>
youth jaden schwartz 17 st louis blues breakaway custom jersey http://www.davidsonandhayes.net/NHL_25/youth-jaden-schwartz-17-st-louis-blues-breakaway-custom-jersey
nike air max plus mens running shoes university red pure platinum dark grey 1397/06/27 12:50 ب.ظ
<a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_20/supreme-x-louis-vitton ">supreme x louis vitton</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_3/womens-converse-chuck-taylor-all-star-light-hi-black-white ">womens converse chuck taylor all star light hi black white</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_4/air-max-2013-sum-white-air-max-2013-black ">air max 2013 sum white air max 2013 black</a><a href="http://www.chiropractorwesthartford.net/Shoes_5/nike-air-max-90-femme-cloud-denim-rouge ">nike air max 90 femme cloud denim rouge</a>
nike air max plus mens running shoes university red pure platinum dark grey http://www.angelschristianacademy.net/Shoes_11/nike-air-max-plus-mens-running-shoes-university-red-pure-platinum-dark-grey
air jordan vii 7 1397/06/27 12:49 ب.ظ
<a href="http://www.kupproje.net/MNS_36/mens-ra%c3%bal-l%c3%b3pez-6-pachuca-jersey ">mens ra煤l l贸pez 6 pachuca jersey</a><a href="http://www.kupproje.net/MNS_37/mens-robert-covington-33-philadelphia-76ers-blue-jersey ">mens robert covington 33 philadelphia 76ers blue jersey</a><a href="http://www.kupproje.net/MNS_38/derrick-favors-utah-jazz-fanatics-branded-youth-fast-break-player-jersey-icon-edition-navy ">derrick favors utah jazz fanatics branded youth fast break player jersey icon edition navy</a><a href="http://www.kupproje.net/MNS_39/womens-atlanta-hawks-kyle-korver-adidas-charcoal-road-replica-jersey ">womens atlanta hawks kyle korver adidas charcoal road replica jersey</a>
air jordan vii 7 http://www.nacionrolera.net/Shoes_1/air-jordan-vii-7
adidas roundhouse mid 1397/06/27 12:49 ب.ظ
<a href="http://www.ilmelogranoristorante.net/MNS_40/jordan-crawford-new-orleans-pelicans-fanatics-branded-youth-fast-break-player-jersey-icon-edition-navy ">jordan crawford new orleans pelicans fanatics branded youth fast break player jersey icon edition navy</a><a href="http://www.ilmelogranoristorante.net/NCAAF_31/mens-ryan-bant-cogburn-87-san-diego-toreros-jersey ">mens ryan bant cogburn 87 san diego toreros jersey</a><a href="http://www.ilmelogranoristorante.net/NCAAF_32/mens-jordon-scott-34-oregon-ducks-jersey ">mens jordon scott 34 oregon ducks jersey</a><a href="http://www.ilmelogranoristorante.net/NCAAF_33/womens-reuben-peters-47-usc-trojans-jersey ">womens reuben peters 47 usc trojans jersey</a>
adidas roundhouse mid http://www.markbowers.net/Shoes_4/adidas-roundhouse-mid
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.