تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - فرصت های طلایی شب یلدا !
فرصت های طلایی شب یلدا !
نظرات |

کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، اتفاقا خوردن هندوانه در زمستان خیلی هم می چسبد. هر کاری که برای خدا انجام شود عبادت است. پس اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد.»

می بینید که چقدر راحت در شب یلدا هم می شود به یاد خدا بود و عبادت خدا را کرد؟

با وارد شدن به بلندترین شب سال، بار دیگر سرور، شادی و طراوت، خانه ها را زیبا می کند. این زیبایی و شادابی برای افراد به شکل های مختلفی جلوه می نماید، یکی با هندوانه خوردن، سبزی پلو با ماهی یکی با انار، آجیل و شیرینی و دیگری با دقایقی مناجات و ارتباط بیشتر با خدا، بستگی دارد زیبایی را در چه چیزی مشاهده کنیم.
طعم لذت بخش چند ثانیه ارتباط با معبود و خالق هستی یا شیرینی یک هندوانه سرد در دل زمستان سرد. چه خوب است در بلندترین شب سال فرصت های پیش روی خودمان را یک بار دیگر با استفاده از آموزه های دینی و اسلامی مرور کنیم.

کسی مخالف هندوانه خوردن نیست!

شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم کره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می شود.
صحبت از انقلاب زمستان کردیم آیا می شود در این شب بلند، انقلابی در سرزمین وجود ما نیز شکل گیرد حال که طبیعت مسیر دیگری برای زیبایی و جلوه گری را به خود گرفته است، ما نیز این دقایق شب را غنیمت بشماریم و از فرصتها و لحظات زیبای آن استفاده بهینه نمایم.
اگر نظر و دیدگاه شخصی بعضی افراد را کنار بگذاریم و با نگاه محققانه به آموزه های دینی و اسلامی نیک بنگریم متوجه خواهیم شد که آیین اسلام با این چنین آداب و رسومی مخالفت ندارد. هر چند که در نوع برگزاری آن دقت و ارائه طرح زیبای خود را پیشنهاد می نماید.

فرصتی برای تجدید نظر و ارتباط با خدا

قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود»

بدترین و دردناک ترین درد بشر امروزی به یقین فراموش کردن طبیب دلها و آرامش بخش دردهاست. در این شب بلند همه به دنبال التیام و به فراموشی سپردن دردهای خود هستند، ولی آیا می شود درد دوری از خدا(      ) را به فراموشی سپرد؟
 این شب بلند فرصتی چند دقیقه ای است برای نزدیکی به خدا، فرصتی است تا اینکه بتوانیم آرامش واقعی را نه در هندوانه خوردن بلکه در مناجات با محبوب دلها بار دیگر تجربه نماییم. باید گفت که کسی  مخالف هندوانه خوردن نیست، ولی مناجات با محبوب عارفان چیز دیگری است که هندوانه خوردن نمی تواند به پای آن برسد هر چند که اگر هندوانه خوردن هم برای خدا باشد عبادت است: « الَّذِینَ آمَنُواْ وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛[سوره رعد، آیه28] آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد».

فرصتی برای زدودن غم ها و کینه ها

همه ما دارای دارایی های بی شماری هستیم که قدر و ارزش آن را به خوبی نمی دانیم، دارایی های ارزشمندی که فرصت استفاده از آنها محدود و ناپایدارند. نعمت داشتن والدین و خویشاوندان و خانواده خوب که گاهی با انتظارات و بهانه ای های پوچ و بی اساس کینه و دشمنی آنان را در دل خود می پرورانیم.
قهر و اختلافات خانوادگی بلای کانون های گرم زندگی است. به فرموده امام علی (علیه السلام) :«الدُّنْیَا أَصْغَرُ وَ أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فِیهَا الْأَحْقَاد؛[1]دنیا كوچك تر و حقیر تر و ناچیز تر از آن است كه در آن از كینه ها پیروى شود».
پس چه خوب است که در شب یلدا بار دیگر نگاه زیبایی به داشته های زندگیمان بیندازیم و کینه و دشمنی ها از دلها بزداییم و مهرورزی و دلجویی از خویشان را جایگزین آن نماییم.

اهمیت فوق العاده صله رحم در شب یلدا

در اهمیت دید و بازدید و صله رحم آیات و روایات فراوانی در منابع اسلامی وجود دارد؛ که ما را ترغیب و مشتاق به صله رحم ودید و بازدید در بلندترین شب سال  می نماید. لذت دیدن آشنایان در بلندترین شب سال می تواند طراوت و زیبایی خانه ها را دو چندان نماید.
دیدن پدر و مادرهای مهربانی که هر روز منتظر دیدن فرزندان خود هستند، دارای جایگاه و ارزشی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری و  عیار سنجی نیست.  کار ارزشمندی که ترک آن در دین مبین اسلام گناهی بزرگ و شوم معرفی شده است. اگر ارزش چند دقیقه نشستن در کنار والدین را بدانیم فرصت بهره مندی آن را در شب بلند سال از خود سلب نمی نمایم.
در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد.

فرصتی برای شاد کردن مستمندان

چه خوب است در این شب بلند تنها به فکر هندوانه و سبزی پلو با ماهی سفره ی خانه خودمان نباشیم چه بسیار خانه هایی که از همان پلوی آن محروم هستند. ای کاش به رسم و نام مسلمانی که افتخار داشتن آن را داریم در شب یلدا گوشه چشمی به بینوایان و مستمندانی داشته باشیم که زندگی ایشان به سختی و فقر می گذرد.

در اهمیت دید و بازدید از امام باقر(علیه السلام) این چنین نقل شده است:«صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ و تُنمى اَلاَموالَ و تَدفَعُ اَلبَلوى وَ تُیَسِّرَ الحِسابَ و تُنسِئُ فِى الاَجَلِ؛[2]صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد

خوب است در کنار شاد کردن فرزندان و خانواده خود به فکر زدودن غم و اندوه از نیازمندان هم باشیم. کار زیبا و ارزشمندی که مجوز ورود بسیاری از افراد به بهشت معرفی شده است. چه خوب است در شب یلدا با دستگیری از نیازمندان مجوز بهشت را برای خودمان بدست آوریم. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «ثَلاثٌ مَنْ اَتَى اللّه َ بِواحِدَةٍ مِنْهُنَّ اَوْجَبَ اللّه لَهُ الْجَنَّةَ: اَلاْنْفاقُ مِنْ اِقْتارٍ وَ الْبِشْرُ لِجَمیعِ الْعالَمِ وَ الاِنْصافُ مِنْ نَفْسِهِ؛[3]هر كس یكى از این كارها را به درگاه خدا ببرد، خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند: انفاق در تنگدستى، گشاده رویى با همگان و رفتار منصفانه».
 شب یلدای پرهیزکاران همراه با یاد و دستگیری از فقیران و مستمندان است؛ چرا که خداوند متعال ایشان را این چنین توصیف نموده است: «وَ فی أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُوم؛[سوره ذاریات، 19] و در اموال آنها حقّى براى سائل و محروم بود!».

فصلی برای آغاز قصه های قرآنی

شب های بلند زمستان به شب های قصه گویی بزرگترها برای فرزندان شهرت دارد. شبهایی که حافظ خوانی و شاهنامه خوانی جایگاه خاص خود را داشته است. هر چند خواندن و استفاده از این کتابها در شب های بلند زمستان از دیر باز دارای رونق خاص بوده است، ولی نباید از یاد برد که ما در کنار طاقچه های خاک گرفته ی خانه هایمان کتاب آسمانی به نام قرآن داریم که در خود داستان های شیرین انبیاء و اولیای الهی را با بهترین اسلوب های بلاغی بیان نموده است که سزاوار است که نه تنها در این شب بلکه در تمام شبها شیرینی زندگیمان باشد. چه خوب است با قرائت و تأمل در قرآن زیبایی خانه هایمان را برای عرشیان نمایان سازیم. از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله)نقل شده است که فرمودند: «اِنَّ البَیتَ اِذا كَثُرَ فیهِ تِلاوَةُ القُرآنِ كَثُرَ خَیرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ كَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنیا؛[4]خانه اى كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانیان بدرخشد چنان كه ستارگان آسمان براى زمینیان مى درخشند».

سخن آخر

شب یلدا تنها شب هندوانه خوردن یا سبزی پلو با ماهی و انارهای قرمز نیست. شبی است که سزاوار است تجدید پیمانی با خدای مهربان خود نمایم و در فصل تازه سال فصلی جدید در مسیر الهی شدن داشته باشیم.

پی نوشت ها :
[1]. تصنیف غررالحکم و دررالکلم: ص 142، ح 2544.
[2]. تحف العقول، ص 299.
[3]. الکافی: ج 2، ص 103، ح 2.
[4]. همان، ص610:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/30
زمان : 09:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
nike cortez black total crimson 1398/02/30 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_20/white-grey-snow-leopard-air-max-nike-air-max-snow-leopard ">white grey snow leopard air max nike air max snow leopard</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_3/nike-dunks-low-sb ">nike dunks low sb</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_4/mizuno-soccer-shoes-spike-wave-ignitus-4-japan-p1ga1730-white-x-black-x-blue ">mizuno soccer shoes spike wave ignitus 4 japan p1ga1730 white x black x blue</a><a href="http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_5/nike-blazer-kicks-on-fire ">nike blazer kicks on fire</a>
[url=http://www.2mountainpodiatry.net/Shoes_2/nike-cortez-black-total-crimson]nike cortez black total crimson[/url]
youth cameron mackey 25 southern jaguars jersey 1398/02/30 12:43 ق.ظ
<a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_28/womens-game-jarran-reed-90-seattle-seahawks-jersey ">womens game jarran reed 90 seattle seahawks jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_29/womens-limited-tahir-whitehead-59-oakland-raiders-jersey ">womens limited tahir whitehead 59 oakland raiders jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NFL_30/mens-arizona-cardinals-jermaine-gresham-nfl-pro-line-team-color-jersey ">mens arizona cardinals jermaine gresham nfl pro line team color jersey</a><a href="http://www.arlingtoninsurance.net/NHL_21/womens-noel-acciari-55-boston-bruins-replica-away-jersey ">womens noel acciari 55 boston bruins replica away jersey</a>
[url=http://www.plumpanasiankitchen.net/NCAAF_33/youth-cameron-mackey-25-southern-jaguars-jersey]youth cameron mackey 25 southern jaguars jersey[/url]
salute to the nike cortez leather usa 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_13/nike-air-max-run-life-do-nike-air-max-run-small ">nike air max run life do nike air max run small</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_14/nike-mercurial-vapor-superfly-iii-all-black ">nike mercurial vapor superfly iii all black</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_15/2013-kids-nike-air-max-kids-nike-air ">2013 kids nike air max kids nike air</a><a href="http://www.purposeinstitute.net/Shoes_16/air-jordan-concord-11-sale-air-jordan-concord-11-release-date ">air jordan concord 11 sale air jordan concord 11 release date</a>
[url=http://www.agapeacademy.net/Shoes_3/salute-to-the-nike-cortez-leather-usa]salute to the nike cortez leather usa[/url]
air jordan retro 4 bred blue 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.angryapeart.net/NHL_22/womens-ashton-sautner-59-vancouver-canucks-premier-home-jersey ">womens ashton sautner 59 vancouver canucks premier home jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_23/womens-chad-johnson-31-st-louis-blues-premier-custom-jersey ">womens chad johnson 31 st louis blues premier custom jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_24/mens-marian-hossa-arizona-coyotes-premier-jersey ">mens marian hossa arizona coyotes premier jersey</a><a href="http://www.angryapeart.net/NHL_25/womens-alex-stalock-32-minnesota-wild-breakaway-home-jersey ">womens alex stalock 32 minnesota wild breakaway home jersey</a>
[url=http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_20/air-jordan-retro-4-bred-blue]air jordan retro 4 bred blue[/url]
nike mens shoes sale 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_36/youth-thon-maker-7-milwaukee-bucks-white-jersey ">youth thon maker 7 milwaukee bucks white jersey</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_37/mens-josh-bell-55-pittsburgh-pirates-custom-jersey ">mens josh bell 55 pittsburgh pirates custom jersey</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_38/womens-houston-rockets-pj-tucker-fanatics-branded-white-fast-break-player-jersey-association-edition ">womens houston rockets pj tucker fanatics branded white fast break player jersey association edition</a><a href="http://www.behindtheblueline.net/MNS_39/mens-minnesota-timberwolves-fanatics-branded-navy-fast-break-custom-replica-jersey-icon-edition ">mens minnesota timberwolves fanatics branded navy fast break custom replica jersey icon edition</a>
[url=http://www.alankardecors.net/Shoes_12/nike-mens-shoes-sale]nike mens shoes sale[/url]
san antonio spurs darrun hilliard fanatics branded youth fast break player jersey icon edition black 1398/02/30 12:42 ق.ظ
<a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_1/nikeid-kd-7-wild-west-another-coloroway-for-the-rotation ">nikeid kd 7 wild west another coloroway for the rotation</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_10/air-max-90-space-toddler ">air max 90 space toddler</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_11/jordans-retro-9-size-7 ">jordans retro 9 size 7</a><a href="http://www.healthybodsquad.net/Shoes_12/nike-nike-dunk-sky-hi-essential-white-wedge-sneakers ">nike nike dunk sky hi essential white wedge sneakers</a>
[url=http://www.bashninja.net/MNS_38/san-antonio-spurs-darrun-hilliard-fanatics-branded-youth-fast-break-player-jersey-icon-edition-black]san antonio spurs darrun hilliard fanatics branded youth fast break player jersey icon edition black[/url]
2012 nike air max orange and black 2012 nike air max 360 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.grayharperevents.com/39/nike-foamposite-black-sky-blue ">nike foamposite black sky blue</a><a href="http://www.grayharperevents.com/4/white-adidas-cap ">white adidas cap</a><a href="http://www.grayharperevents.com/40/air-jordan-retro-green-glows-air-jordan-retro-green ">air jordan retro green glows air jordan retro green</a><a href="http://www.grayharperevents.com/5/air-jordan-1-2016-bred ">air jordan 1 2016 bred</a>
2012 nike air max orange and black 2012 nike air max 360 http://www.marcomediasolutions.com/9/2012-nike-air-max-orange-and-black-2012-nike-air-max-360
air max 1 pack 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.sop-medical.com/24/womens-nike-air-max-90-lunar-c3.0-running-shoes ">womens nike air max 90 lunar c3.0 running shoes</a><a href="http://www.sop-medical.com/25/23-infrared-jordan-6 ">23 infrared jordan 6</a><a href="http://www.sop-medical.com/26/adidas-originals-zx-zero-colorways ">adidas originals zx zero colorways</a><a href="http://www.sop-medical.com/27/nike-free-run-5.0-volt-womens ">nike free run 5.0 volt womens</a>
air max 1 pack http://www.igoexchange.com/14/air-max-1-pack
mens nike free flyknit 5.0 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.medellinsobreruedas.com/24/pas-cher-nike-air-max-2013-femme-noir-metallic-silver-en-ligne-chaussures ">pas cher nike air max 2013 femme noir metallic silver en ligne chaussures</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/25/air-max-2011-lilt-air-max-2011-reviews ">air max 2011 lilt air max 2011 reviews</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/26/air-max-names ">air max names</a><a href="http://www.medellinsobreruedas.com/27/womens-nike-purple-air-force-1-low-trainers ">womens nike purple air force 1 low trainers</a>
mens nike free flyknit 5.0 http://www.einar-willumsen.com/30/mens-nike-free-flyknit-5.0
jordan m9 size 15 size 15 shoes 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.carasebokas.com/31/where-online-can-i-buy-cheap-jordans-size-6.5 ">where online can i buy cheap jordans size 6.5</a><a href="http://www.carasebokas.com/32/jordans-in-pink-and-white ">jordans in pink and white</a><a href="http://www.carasebokas.com/33/nike-air-max-90-white-qs-nike-air-max ">nike air max 90 white qs nike air max</a><a href="http://www.carasebokas.com/34/nike-gym-bags-womens ">nike gym bags womens</a>
jordan m9 size 15 size 15 shoes http://www.exlcompany.com/23/jordan-m9-size-15-size-15-shoes
11pro 3 release 1398/02/24 02:23 ب.ظ
<a href="http://www.blindbunnyproductions.com/28/nike-air-huarache-india ">nike air huarache india</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/29/air-max-95-summer-scales ">air max 95 summer scales</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/3/nike-air-max-flyknit-purple-blue ">nike air max flyknit purple blue</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/30/macys-customer-service-hours ">macys customer service hours</a>
11pro 3 release http://www.iwi-studios.com/14/11pro-3-release
the air jordan 3 woolhas been revamped to sport a lifestyle look 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/35/mens-supra-skytop-pink-gold ">mens supra skytop pink gold</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/36/cheap-jansport-backpacks-for-girls ">cheap jansport backpacks for girls</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/37/nike-air-foamposite-pro-crimson ">nike air foamposite pro crimson</a><a href="http://www.annlacortehairandmakeup.com/38/nike-air-force-1-foamposite-high-top ">nike air force 1 foamposite high top</a>
the air jordan 3 woolhas been revamped to sport a lifestyle look http://www.hennigandental.com/35/the-air-jordan-3-woolhas-been-revamped-to-sport-a-lifestyle-look
air max one vt qs wholesale 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.blindbunnyproductions.com/24/air-jordan-retro-10-womens-pink ">air jordan retro 10 womens pink</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/25/off-white-shoes-nike ">off white shoes nike</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/26/stephen-curry-school ">stephen curry school</a><a href="http://www.blindbunnyproductions.com/27/nike-zoom-hyperrev-durability ">nike zoom hyperrev durability</a>
air max one vt qs wholesale http://www.keepkeepagency.com/1/air-max-one-vt-qs-wholesale
nike flyknit racer tranquil 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.superduperwebsite.com/20/nike-free-3.0-womens-purple ">nike free 3.0 womens purple</a><a href="http://www.superduperwebsite.com/21/jordan-retro-12-playoffs-size-7-air-jordan-retro-12-playoffs-2012 ">jordan retro 12 playoffs size 7 air jordan retro 12 playoffs 2012</a><a href="http://www.superduperwebsite.com/22/nike-huarache-ultra-orange-red ">nike huarache ultra orange red</a><a href="http://www.superduperwebsite.com/23/adidas-yeezy-boost-350-v2-semi-frozen-yellow ">adidas yeezy boost 350 v2 semi frozen yellow</a>
nike flyknit racer tranquil http://www.semcoaviation.com/3/nike-flyknit-racer-tranquil
the north face timber zip front fleece jacket 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.research-together.com/20/adidas-john-wall-grey-silver ">adidas john wall grey silver</a><a href="http://www.research-together.com/21/white-and-red-kyrie-1 ">white and red kyrie 1</a><a href="http://www.research-together.com/22/jordan-23-alpha-dry-knit-short-noir-rouge ">jordan 23 alpha dry knit short noir rouge</a><a href="http://www.research-together.com/23/adidas-busenitz-scarlet-suede ">adidas busenitz scarlet suede</a>
the north face timber zip front fleece jacket http://www.lm-geotechnical.com/34/the-north-face-timber-zip-front-fleece-jacket
nike air flight 89 blue silver 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.americaspsychicchallenge.com/20/eqt-support-adv-primeknit ">eqt support adv primeknit</a><a href="http://www.americaspsychicchallenge.com/21/cheap-gs-jordans-sale ">cheap gs jordans sale</a><a href="http://www.americaspsychicchallenge.com/22/nike-jumpman23-flight-club ">nike jumpman23 flight club</a><a href="http://www.americaspsychicchallenge.com/23/air-jordan-retro-8-viii-blanc ">air jordan retro 8 viii blanc</a>
nike air flight 89 blue silver http://www.furryfriendsshelter.com/5/nike-air-flight-89-blue-silver
nike shox deliver ultramarine 1398/02/24 02:22 ب.ظ
<a href="http://www.fashionweekbrasil.com/35/nike-kyrie-2-speckle-white ">nike kyrie 2 speckle white</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/36/jordan-12-taxi-price ">jordan 12 taxi price</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/37/air-jordan-1-phat-c-white-metallic-gold ">air jordan 1 phat c white metallic gold</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/38/nike-air-max-90-snow-leopard-black-sail ">nike air max 90 snow leopard black sail</a>
nike shox deliver ultramarine http://www.lastcall-labo.com/4/nike-shox-deliver-ultramarine
nike zoom kd 6 blanc gris pas cher 1398/02/24 02:21 ب.ظ
<a href="http://www.keepkeepagency.com/20/jordan-retro-5-fear-release ">jordan retro 5 fear release</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/21/air-jordan-bel-air-toddler ">air jordan bel air toddler</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/22/royal-blue-air-force-1 ">royal blue air force 1</a><a href="http://www.keepkeepagency.com/23/nike-lunarepic-all-black ">nike lunarepic all black</a>
nike zoom kd 6 blanc gris pas cher http://www.lammertinkschilders.com/33/nike-zoom-kd-6-blanc-gris-pas-cher
nike kd 8 high green sky blue 1398/02/15 03:54 ق.ظ
<a href="http://www.roverhairturkiye.com/35/nike-free-run-4.0-green-gold ">nike free run 4.0 green gold</a><a href="http://www.roverhairturkiye.com/36/nike-air-max-95-world-cup-brazil-nike-air-max ">nike air max 95 world cup brazil nike air max</a><a href="http://www.roverhairturkiye.com/37/asics-gel-lyte-v-rio-pack ">asics gel lyte v rio pack</a><a href="http://www.roverhairturkiye.com/38/womens-air-jordan-4-red ">womens air jordan 4 red</a>
nike kd 8 high green sky blue http://www.e-xtrategy.com/18/nike-kd-8-high-green-sky-blue
nike air max 95 zebra brown 1398/02/15 03:53 ق.ظ
<a href="http://www.msp-spareparts.com/31/air-jordan-retro-7-womens-pink-mint-green ">air jordan retro 7 womens pink mint green</a><a href="http://www.msp-spareparts.com/32/new-wmns-nike-dunks ">new wmns nike dunks</a><a href="http://www.msp-spareparts.com/33/nike-zoom-structure-20-orange-silver ">nike zoom structure 20 orange silver</a><a href="http://www.msp-spareparts.com/34/sepatu-futsal-nike5-lunar-gato-crimson-black-white ">sepatu futsal nike5 lunar gato crimson black white</a>
nike air max 95 zebra brown http://www.sinergiaradio.com/14/nike-air-max-95-zebra-brown
finish line adidas zx flux 1398/02/15 03:53 ق.ظ
<a href="http://www.niconatmfg.com/20/womens-nike-air-max-tn-red-pink ">womens nike air max tn red pink</a><a href="http://www.niconatmfg.com/21/pink-blue-and-white-air-max-1-white-air-max-90 ">pink blue and white air max 1 white air max 90</a><a href="http://www.niconatmfg.com/22/macys-shoes-for-girls ">macys shoes for girls</a><a href="http://www.niconatmfg.com/23/cool-kicks-jordans ">cool kicks jordans</a>
finish line adidas zx flux http://www.communitywestern.com/23/finish-line-adidas-zx-flux
nike lunar waverly 1398/02/15 03:53 ق.ظ
<a href="http://www.lm-geotechnical.com/39/camo-jordans ">camo jordans</a><a href="http://www.lm-geotechnical.com/4/nike-air-max-95-dark-shadow-total-orange ">nike air max 95 dark shadow total orange</a><a href="http://www.lm-geotechnical.com/40/jordan-5-air-force-1-fusion ">jordan 5 air force 1 fusion</a><a href="http://www.lm-geotechnical.com/5/air-jordan-spizike-315371-405-air-jordan-spikize-knicks-royal-bleu-noir-blanc-chaussures-discount-livraison-gratuite ">air jordan spizike 315371 405 air jordan spikize knicks royal bleu noir blanc chaussures discount livraison gratuite</a>
nike lunar waverly http://www.legalizesuaradio.com/12/nike-lunar-waverly
nike zoom kobe vii white court purple black university gold 1398/02/15 03:53 ق.ظ
<a href="http://www.no18barristerschambers.com/20/jordan-kids-skyline-weathered-pack-gym-rouge ">jordan kids skyline weathered pack gym rouge</a><a href="http://www.no18barristerschambers.com/21/2014-air-jordan-retro ">2014 air jordan retro</a><a href="http://www.no18barristerschambers.com/22/nike-jordan-11-sale-singapore-nike-free-run-3-v4-orange-%2420 ">nike jordan 11 sale singapore nike free run 3 v4 orange $20</a><a href="http://www.no18barristerschambers.com/23/nike-air-max-tn-womens-white-gold ">nike air max tn womens white gold</a>
nike zoom kobe vii white court purple black university gold http://www.heathersloancopywriting.com/13/nike-zoom-kobe-vii-white-court-purple-black-university-gold
air jordan retro 3 sneaker 1398/02/15 03:53 ق.ظ
<a href="http://www.beachvillasinsrilanka.com/17/new-balance-1300-brown-pink ">new balance 1300 brown pink</a><a href="http://www.beachvillasinsrilanka.com/18/adidas-stan-smith-green-sky-blue ">adidas stan smith green sky blue</a><a href="http://www.beachvillasinsrilanka.com/19/air-max-2013-red-online ">air max 2013 red online</a><a href="http://www.beachvillasinsrilanka.com/2/nike-roshe-gray-and-red ">nike roshe gray and red</a>
air jordan retro 3 sneaker http://www.eco-conteneur.com/3/air-jordan-retro-3-sneaker
547769 601 girls jordan flight 45 hi prem gs vivid pink 1398/02/15 03:52 ق.ظ
<a href="http://www.hispeoplenam.com/1/womens-air-jordan-retro-11-red-black ">womens air jordan retro 11 red black</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/10/nike-kobe-9-elite-high-colorways ">nike kobe 9 elite high colorways</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/11/washington-redskins-hoodie ">washington redskins hoodie</a><a href="http://www.hispeoplenam.com/12/nike-air-max-2012-mesh-nike-air-max-2012-mens ">nike air max 2012 mesh nike air max 2012 mens</a>
547769 601 girls jordan flight 45 hi prem gs vivid pink http://www.techyculture.com/18/547769-601-girls-jordan-flight-45-hi-prem-gs-vivid-pink
milwaukee bucks fanatics branded womens fast break replica custom jersey black statement edition 1398/02/14 12:11 ق.ظ
<a href="http://www.globalip-solutions.net/NFL_28/womens-legend-austin-duke-8-carolina-panthers-jersey ">womens legend austin duke 8 carolina panthers jersey</a><a href="http://www.globalip-solutions.net/NFL_29/mens-proline-captain-munnerlyn-41-carolina-panthers-jersey ">mens proline captain munnerlyn 41 carolina panthers jersey</a><a href="http://www.globalip-solutions.net/NFL_30/kids-elite-kevin-zeitler-70-cleveland-browns-jersey ">kids elite kevin zeitler 70 cleveland browns jersey</a><a href="http://www.globalip-solutions.net/NHL_21/youth-gabriel-carlsson-53-columbus-blue-jackets-breakaway-jersey ">youth gabriel carlsson 53 columbus blue jackets breakaway jersey</a>
milwaukee bucks fanatics branded womens fast break replica custom jersey black statement edition http://www.shopatbubbas.net/MNS_40/milwaukee-bucks-fanatics-branded-womens-fast-break-replica-custom-jersey-black-statement-edition
mens st louis cardinals luke weaver majestic white cool base home player jersey 1398/02/14 12:11 ق.ظ
<a href="http://www.sirrichardfrancisburton.net/Shoes_13/womens-nike-air-max-tn-gold-purple ">womens nike air max tn gold purple</a><a href="http://www.sirrichardfrancisburton.net/Shoes_14/retro-9-jordan-red ">retro 9 jordan red</a><a href="http://www.sirrichardfrancisburton.net/Shoes_15/air-jordan-12-limited-edition-for-sale ">air jordan 12 limited edition for sale</a><a href="http://www.sirrichardfrancisburton.net/Shoes_16/womens-nike-free-run-3-red ">womens nike free run 3 red</a>
mens st louis cardinals luke weaver majestic white cool base home player jersey http://www.markbowers.net/MNS_37/mens-st-louis-cardinals-luke-weaver-majestic-white-cool-base-home-player-jersey
nike air force 1 pink white 1398/02/14 12:11 ق.ظ
<a href="http://www.matthewbohrer.net/Shoes_20/netschuhe-nike-shox-junior-feminino ">netschuhe nike shox junior feminino</a><a href="http://www.matthewbohrer.net/Shoes_3/hot-punch-storm-nike-air-max-95 ">hot punch storm nike air max 95</a><a href="http://www.matthewbohrer.net/Shoes_4/adidas-zx-700-black-purple ">adidas zx 700 black purple</a><a href="http://www.matthewbohrer.net/Shoes_5/ovo-x-air-jordan-8 ">ovo x air jordan 8</a>
nike air force 1 pink white http://www.shepherdtone.net/Shoes_20/nike-air-force-1-pink-white
womens elite joel lanning 7 dallas cowboys jersey 1398/02/14 12:11 ق.ظ
<a href="http://www.davidburger.net/Shoes_6/nike-kobe-xi-sale ">nike kobe xi sale</a><a href="http://www.davidburger.net/Shoes_7/nike-air-jordan-2.5-noir ">nike air jordan 2.5 noir</a><a href="http://www.davidburger.net/Shoes_8/nike-blazer-vintage-cena ">nike blazer vintage cena</a><a href="http://www.davidburger.net/Shoes_9/pas-cher-nike-air-max-95-360-homme-noir-purple-soldes-chaussures ">pas cher nike air max 95 360 homme noir purple soldes chaussures</a>
womens elite joel lanning 7 dallas cowboys jersey http://www.2bisonconstructors.net/NFL_30/womens-elite-joel-lanning-7-dallas-cowboys-jersey
big and tall teamcolor johnathan alston 41 miami dolphins jersey 1398/02/14 12:11 ق.ظ
<a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_13/air-jordan-retro-12-blue-royal-blue ">air jordan retro 12 blue royal blue</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_14/nike-free-5.0-mens-dark-armory-blue-armory-navy-light-armory ">nike free 5.0 mens dark armory blue armory navy light armory</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_15/nike-kobe-9-july-4th ">nike kobe 9 july 4th</a><a href="http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_16/air-jordan-5-new-release ">air jordan 5 new release</a>
big and tall teamcolor johnathan alston 41 miami dolphins jersey http://www.farmacore.net/NFL_28/big-and-tall-teamcolor-johnathan-alston-41-miami-dolphins-jersey
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.