تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - با هم زمین نخوریم!
با هم زمین نخوریم!
نظرات |

از دریای آتش فاصله بگیرید

فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد(صلى الله علیه و آله) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی (ره)، به عنوان هفته وحدت نامکَذاری شده است.

ایجاد همبستگی و همدلی میان مسلمانان و اتحاد ملّی که امروزه از دغدغه های اندیشمندان مسلمان به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز می باشد، در آموزه های اسلامی و دستورهای قرآن کریم ریشه دارد.
در این فرصت به اختصار در این باره نکاتی را عرض خواهیم کرد ....
اوضاع متشتت مسلمانان از یک سو و همدست شدن دنیای غرب علیه اسلام از سوی دیگر، ایجاب می کند که برای درمان درد پراکندگی پیروان اسلام، به قرآن رو آورد؛ از این رو، اتحاد که «انسجام و یگانگی همه مسلمانان در انتخاب شیوه واحد، برای نیل به اهداف واحد در برابر دشمنان» را معنا می دهد، از نظر قرآن امر ضروری به شمار می آید و اختلاف جز سستی و از دست رفتن عظمت مسلمانان را به ارمغان نمی آورد.
آیات بسیاری در قرآن مجید مسأله وحدت را بررسی، ریشه یابی و بر آن تأكید كرده اند كه به چهار دسته كلی تقسیم می شوند:

دسته اول آیات منع از حزب بندی

«... وَ اِنَّ هذِهِ اُمَّتُكُمْ اُمَّةً واحِدَةً وَ اَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ. فَتَقَطَّعُوا اَمْرَهُمْ بَیْنَهُمْ زُبُرا كُلُّ حِزْبٍ بِمالَدَیْهِمْ فَرِحُونَ»(1) ؛ «این امت شما، یك امت واحد است و من پروردگار شما هستم»،
ملاحظه می كنیم در این جا «وحدت بین مردم، با توحید پروردگار، لازم و ملزومند».

با هم نزاع نكنید، نزاع و منازعه یعنی دعواكردن، با یكدیگر جنگ كردن، اختلاف باید به صورت تنازع درنیاید، به صورت دعوا كردن نباشد، خوب اگر نزاع كردیم و اختلافات به منازعه رسید چه می شود؟ «فَتَفْشَلُ وا» «فَشَل» یعنی سست شدن، جامعه شما یك جامعه معیوب و سستی می شود كه زود می توان آن جامعه را ذلیل كرد

بعد می فرماید: «فَاتَّقُون» تقوا پیشه كنید و از خدا پروا داشته باشید. یعنی اگر شما بخواهید در زمینه وحدت امت و توحیدِ پروردگار موفق باشید، پیش شرطش التزام به تقوا است. یعنی كنترل خود را از دست ندهید و هر چه دلتان می خواهد، هر چه هوا و هوستان هست، هر چه دنیاتان اقتضاء می كند، انجام ندهید، بلكه خودتان را حفظ و كنترل كنید، خودنگه دار باشید.

منع از قطعه کردن!
بعد از این تذكر بلافاصله می فرماید: «فَتَقَطَّعُوا اَمْرَهُمْ بَیْنَهُمْ زُبُرا...» این امت ها (یا امت اسلام) امرشان را در بینشان تكه پاره كردند. یعنی به صورت آشكار و روشن، اختلاف بینشان واقع شد و تكه پاره شدند، بعد می فرماید: «كُلُّ حِزْبٍ بِمالَدَیْهِمْ فَرِحُونَ» هر گروهی به آنچه خودش دارد دل خوش كرده است و تصور می كند تشخیص وی برترین تشخیص و رویه دیگران مردود است و همین طرز تفكر یعنی خودبرتربینی و نفی دیدگاههای دیگران و اولین شكاف در دیوار عظیم وحدت ملی.
در آیاتی دیگر مسأله اختلاف احزاب را مطرح می كند: «فَاخْتَلَفَ الاْحْزابُ مِنْ بَیْنِهِمْ»،(2) احزاب در بین خودشان اختلاف كردند، اصلاً اگر امت، حزب، حزب شد حتما اختلاف هست، اگر اختلاف ندارند پس چرا چند حزب شدند؟
هر جا قرآن می خواهد مذمّت كند، كلمه (احزاب) را می آورد، آنجائی كه (حزب) است، همان حزب اللّه است، تعریف می كند، یعنی حزب اللّه در بین مسلمانان فقط یك حزب است و اگر به احزاب تقسیم شدند دیگر فاجعه است. (3)

دسته دوم آیات منع از اختلاف پس از وحدت

«وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعا وَلاتَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدآءً فَاَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُ مْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ اِخْوانا وَ كُنْتُمْ عَلی شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْها كَذلِكَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَكُمْ ایاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»(4
) به ریسمان خدا متمسك شوید و متفرق نشوید و نعمت خدا را بر خودتان بیاد بیاورید كه شما دشمن هم بودید، خدا بین دل های شما الفت داد و در نتیجه این الفت برادر هم شدید هنگامی كه شما در كنار گودال آتش بودید، (به علت آن اختلافی كه در جاهلیت داشتید تا مرز سقوط در آتش رفته بودید) خدا شما را نجات داد» (انقاذ غریق، یعنی نجات دادن كسی كه دارد غرق می شود، خداوند مسلمان ها را با وحدت از دریای آتش نجات داد یعنی «تفرقه، دریای آتش است» ) این چنین خداوند آیات خود را برای شما بیان می كند شاید هدایت بشوید.
در آیه بعد می فرماید: «وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ اُمَّةٌ یَدْعُونَ اِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اُولآئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» (5)
 اگر شما بخواهید به این مفاهیم عالی برسید، در وحدت امت و در اعتصام به حَبْلِ اللّه و تقوا موفق باشید، شرطش این است كه جماعتی از شما، به معروف، امر و از منكر، نهی كرده مردم را به خیر دعوت كنند، قرآن، بلافاصله مسأله دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منكر را مطرح می كند. یعنی «اگر جماعتی مصلح و خیرخواه و آمر به معروف و ناهی از منكر، در بین مسلمانان نباشند، خود بخود مردم بطرف تفرقه و تحزب می روند» و حتما از تقوا دست برمی دارند. خداوند در آیه ای دیگر به مسأله تفرقه اشاره کرده و می فرماید:

وَ لاتَكُونُوا كَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جآءَهُمُ البَیِّناتُ وَ اُولآئِكَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ(6)؛ و مانند كسانی نباشید كه پراكنده شدند و اختلاف كردند، (آن هم) پس از آن كه نشانه های روشن (پروردگار) به آنان رسید و آن ها عذاب عظیمی دارند.

دسته سوم آیات منع از تنازع و سست شدن

«وَاَطیعُوا اللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُكُمْ وَاصْبِرُوا اِنَّ اللّهَ مَعَ الصّبِرینَ» (7)
خدا و رسول را اطاعت كنید. (این اطاعت از خدا و رسول، همان اعتصام به حبل اللّه و همان تقوایی است كه قبلاً گفته شد كه منشأ وحدت و خیر است)، با هم نزاع نكنید، نزاع و منازعه یعنی دعوا كردن، با یكدیگر جنگ كردن، اختلاف باید به صورت تنازع درنیاید، به صورت دعوا كردن نباشد، خوب اگر نزاع كردیم و اختلافات به منازعه رسید چه می شود؟ «فَتَفْشَلُ وا» «فَشَل» یعنی سست شدن، جامعه شما یك جامعه معیوب و سستی می شود كه زود می توان آن جامعه را ذلیل كرد، بعد می فرماید: «وَاصْبِرُوا اِنَّ اللّهَ مَعَ الصّبِرینَ» یعنی اگر شما بخواهید جلو این تنازع و فَشَل را بگیرید، باید صبر كنید و در برابر اظهار نظر مخالف تحمل و صبر داشته باشید.

دسته چهارم منع از تفرقه پس از كشف حقیقت

در چند آیه می خوانیم كه بسیاری از افراد پس از این كه علم پیدا كردند و حقیقت برای آنها كشف شد اختلاف پیدا می كنند. این اختلاف را قرآن منع می كند. از جمله در این آیات:
«وَ لا تَكُونُ وا كَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جآءَهُمُ البَیِّناتُ...» (8) ؛ شما مانند آن امت ها و جمعیت هایی نباشید كه پس از این كه آیات بیّنات و علم به سراغشان آمد، اختلاف كردند و به تفرّق گرائیدند.

به ریسمان خدا  متمسك شوید و متفرق نشوید و نعمت خدا را بر خودتان بیاد بیاورید كه شما دشمن هم بودید، خدا بین دل های شما الفت داد و در نتیجه این الفت برادر هم شدید هنگامی كه شما در كنار گودال آتش بودید، (به علت آن اختلافی كه در جاهلیت داشتید تا مرز سقوط در آتش رفته بودید) خدا شما را نجات داد» (انقاذ غریق، یعنی نجات دادن كسی كه دارد غرق می شود، خداوند مسلمان ها را با وحدت از دریای آتش نجات داد یعنی «تفرقه، دریای آتش است»

«اَنْ اَقیمُوا الدّینَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فیهِ... وَ ما تَفَرَّقُوا اِلاّ مِنْ بَعْدِ ما جاءَ هُمُ الْعِلْمُ بَغْیابَیْنَهُمْ» (9) ؛ آنان متفرق نشدند مگر بعد از آن كه علم به سراغشان آمد. یعنی از روی علم و عمد، اختلاف كرده و متفرق شدند چرا؟ «بَیْنَهُمْ» برای این كه بعضی از آن ها می خواستند بر دیگری تجاوز كنند.
این آیات، غالبا درباره بنی اسرائیل است كه باید سرگذشت آنان درس عبرتی برای ما مسلمانان باشد، اگر تورات موجود(10) را مطالعه كنید، رقابت های بین بنی اسرائیل را مشاهده خواهید كرد. حتی رقابت های آنان، به حدی رسید كه در همین فلسطین كوچك، دو حكومت تشكیل دادند: در شمال حكومتی به نام اسرائیل و در جنوب حكومت دیگر به نام یهود.
این ها را تاریخ نوشته و قرآن می خواهد به مسلمان ها بگوید: شما از آنان عبرت بگیرید، راز سقوط آنها را بررسی كنید، چشمتان را باز كنید و ببینید بنی اسرائیل كه به اوج قدرت رسیدند، چه شد كه به فرموده قرآن تا قیامت تو سری می خورند و ذلیل هستند.(11)

نتیجه:

از دیدگاه قرآن، ضرورت و اهمیت اتحاد، از اساسی ترین مسائل اجتماعی و دینی مسلمانان است. هدف واحد در سایه پرستش خدایی واحد، هشدار قرآن به پیامد اختلاف، چنگ زدن به ریسمان الهی و...، از بارزترین موارد تأکید قرآن بر وحدت است. چون نزاع و كشمكش، ضعف و ناتوانی در برابر دشمنان و از دست دادن ابهت و عظمت و... را در پی دارد و سرانجامی دردناک و در نتیجه تسلط دشمنان را به ارمغان می آورد!
بنابراین با توجه به دستور قرآن، باید همه مسلمانان با وجود عقائد و سلیقه های متفاوت، در برابر دشمنان مشترک یکدست و هماهنگ و منسجم عمل کنند و بجای تاكید بر اختلافات بر مشتركات فراوان تاكید كرده و از تفرقه  بیشتر و تنازع بپرهیزند تا بلایایی كه از قبیل ضعف، سستی، تسلط دشمن و... بر سر قوم بنی اسرائیل آمد بر سر آنان نیاید.
ان شاء الله که با رعایت وحدت در جامعه، جامعه ای عزتمند و بدور از ضلالت و ذلت داشته باشیم.

پی نوشت ها:

1. مومنون/ 50- 53 .
2. 37 / مریم.
 3. ندای وحدت، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، چاپ اول، ص 64.
 4. 103 / آل عمران.
 5. 104 / آل عمران.
 6. 105/آل عمران.
 7. 46 / انفال.
 8. 105 / آل عمران.
 9. 13 و 14 / شوری.
 10. تورات فعلی در حقیقت، تاریخ بنی اسرائیل است و مسلما بعد از حضرت موسی نوشته شده و نه یك كتاب آسمانی.
11. "كتاب وحدت" از دیدگاه قرآن و سنت/ به اهتمام محمد بیستونی ص 12 تا 36:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/3
زمان : 08:33 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
nike cortez black anaconda nike cortez black anaconda 1397/08/12 06:29 ب.ظ
<a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/6/nike-blazer-low-premium-vntg-c-hasta-sail-c-gum ">nike blazer low premium vntg c hasta sail c gum</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/7/air-max-ultra-365 ">air max ultra 365</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/8/air-max-december-2013-january-2014 ">air max december 2013 january 2014</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/9/silver-nike-flightposite-retro-confirmed ">silver nike flightposite retro confirmed</a>
nike cortez black anaconda nike cortez black anaconda http://www.menteenbalance.top/22/nike-cortez-black-anaconda-nike-cortez-black-anaconda
rouge nike lebron 10 championship or noir officiel 1397/08/12 06:27 ب.ظ
<a href="http://www.panchitoaraujo.top/13/air-jordans-1-flight-grey-low-jordans-1-flight ">air jordans 1 flight grey low jordans 1 flight</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/14/2015-air-jordan-11-low-knicks-white-blue-red-shoes-1 ">2015 air jordan 11 low knicks white blue red shoes 1</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/15/mens-salomon-fell-raiser-pink-green ">mens salomon fell raiser pink green</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/16/nike-hyperdunk-2017-flyknit-university-rouge-reflect-argent ">nike hyperdunk 2017 flyknit university rouge reflect argent</a>
rouge nike lebron 10 championship or noir officiel http://www.cleoclown.top/8/rouge-nike-lebron-10-championship-or-noir-officiel
nike air max thea hologram mens 1397/08/12 06:27 ب.ظ
<a href="http://www.europeevangelism.top/17/light-grey-light-blue-white-mens-nike-free-run-3-running-shoes ">light grey light blue white mens nike free run 3 running shoes</a><a href="http://www.europeevangelism.top/18/air-jordan-fire-red-3-on-feet ">air jordan fire red 3 on feet</a><a href="http://www.europeevangelism.top/19/nike-dynasty-high-holiday-2009 ">nike dynasty high holiday 2009</a><a href="http://www.europeevangelism.top/2/kids-adidas-light-up-shoes ">kids adidas light up shoes</a>
nike air max thea hologram mens http://www.clubbingbarcelona.top/25/nike-air-max-thea-hologram-mens
predator poowerswerve true blue 1397/08/12 06:20 ب.ظ
<a href="http://www.eco-domaine.top/1/nike-shox-mens-wide-nike-shox-nz-mens ">nike shox mens wide nike shox nz mens</a><a href="http://www.eco-domaine.top/10/girl-toddler-air-max ">girl toddler air max</a><a href="http://www.eco-domaine.top/11/air-jordan-october-2015-release ">air jordan october 2015 release</a><a href="http://www.eco-domaine.top/12/swag-boys-air-max ">swag boys air max</a>
predator poowerswerve true blue http://www.france-loiret.top/18/predator-poowerswerve-true-blue
nike free flyknit 5.0 black grey 1397/08/12 03:53 ب.ظ
<a href="http://www.gestion-ressource.top/24/adidas-springblade-drive-2.0-tenis-adidas-springblade-drive-2.0 ">adidas springblade drive 2.0 tenis adidas springblade drive 2.0</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/25/reebok-cl-leather-suede-nylon-brown-white-reebok-cl-leather-suede-damen-trainers-http-on-line-kaufen ">reebok cl leather suede nylon brown white reebok cl leather suede damen trainers http on line kaufen</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/26/nike-mercurial-superfly-fg-colorful ">nike mercurial superfly fg colorful</a><a href="http://www.gestion-ressource.top/27/air-jordan-super-fly-sky-blue-gold ">air jordan super fly sky blue gold</a>
nike free flyknit 5.0 black grey http://www.ibeauteous.top/30/nike-free-flyknit-5.0-black-grey
online air jordan team iso basketball shoes black red grey 1397/08/12 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.texasgreenfest.top/1/air-max-one-black-panther-red-black-panther-marvel ">air max one black panther red black panther marvel</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/10/vibram-fivefingers-flow-white-blue ">vibram fivefingers flow white blue</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/11/nike-cortez-knit-2017-new-arrival-nike-cortez-ultra-moire-flyknit-for-men-black-white ">nike cortez knit 2017 new arrival nike cortez ultra moire flyknit for men black white</a><a href="http://www.texasgreenfest.top/12/fliknit-racer-www.newairshops.com ">fliknit racer www.newairshops.com</a>
online air jordan team iso basketball shoes black red grey http://www.mg2-systems.top/15/online-air-jordan-team-iso-basketball-shoes-black-red-grey
skip bayless says kobe bryant s legal issues gave him the sizzle needed to sell sneakers 1397/08/12 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.bizcoachjason.top/6/white-nike-cortez-trainers ">white nike cortez trainers</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/7/authentic-136064-007-air-jordan-3-retro-black-sport-blue-wolf-grey ">authentic 136064 007 air jordan 3 retro black sport blue wolf grey</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/8/undefeated-x-converse ">undefeated x converse</a><a href="http://www.bizcoachjason.top/9/adidas-kristaps-porzingis-crazy-explosive-2017 ">adidas kristaps porzingis crazy explosive 2017</a>
skip bayless says kobe bryant s legal issues gave him the sizzle needed to sell sneakers http://www.taekwondospring.top/38/skip-bayless-says-kobe-bryant-s-legal-issues-gave-him-the-sizzle-needed-to-sell-sneakers
nike air max 2017 dark blue white logo men shoes nike air max 2017 dark blue white logo men shoes 1397/08/12 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/6/air-jordan-11-6y-air-jordan-11-low ">air jordan 11 6y air jordan 11 low</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/7/mens-mizuno-wave-creation-13-gold-green ">mens mizuno wave creation 13 gold green</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/8/womens-nike-kyrie-1-gold-sky-blue ">womens nike kyrie 1 gold sky blue</a><a href="http://www.coastal-coatingsinc.top/9/nike-sb-dunk-low-names-nike-dunk-low-premium-sb-eire-edition-net ">nike sb dunk low names nike dunk low premium sb eire edition net</a>
nike air max 2017 dark blue white logo men shoes nike air max 2017 dark blue white logo men shoes http://www.mcshanehealthcare.top/29/nike-air-max-2017-dark-blue-white-logo-men-shoes-nike-air-max-2017-dark-blue-white-logo-men-shoes
nike red october dunk 1397/07/20 09:58 ق.ظ
<a href="http://www.stevenlatinofishing.top/35/kicks-on-fire-top-50-of-2013-part-3-air-jordan-12-nike-lebron-11-adidas-mutombo-li-ning-way-of-wade-2 ">kicks on fire top 50 of 2013 part 3 air jordan 12 nike lebron 11 adidas mutombo li ning way of wade 2</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/36/asics-mens-gel-excite-3-running-shoes-t5b4n ">asics mens gel excite 3 running shoes t5b4n</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/37/nike-flyknit-lunar-3-womens-blue-grey ">nike flyknit lunar 3 womens blue grey</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/38/onitsuka-tiger-colorado-85-c-grey-pink ">onitsuka tiger colorado 85 c grey pink</a>
[url=http://www.cdgrusalkaruse.top/5/nike-red-october-dunk]nike red october dunk[/url]
converse spring 2009 pink floyd collection 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/1/jordan-fined-for-wearing-jordans-buy-jordan-infrared-3 ">jordan fined for wearing jordans buy jordan infrared 3</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/10/nike-air-trainer-max-94-super-bowl ">nike air trainer max 94 super bowl</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/11/red-black-white-huaraches ">red black white huaraches</a><a href="http://www.foodsecuresaskatchewan.top/12/jordan-air-spike-40-blue-black-atomic-orange ">jordan air spike 40 blue black atomic orange</a>
[url=http://www.ericaubier-trompettecompetition.top/19/converse-spring-2009-pink-floyd-collection]converse spring 2009 pink floyd collection[/url]
air max with marijuana leaves 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.2californiaskinlaser.top/20/nike-shox-avenue-orange-mens-nike-shox-avenue-tennis-shoes-white-black-red ">nike shox avenue orange mens nike shox avenue tennis shoes white black red</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/21/nike-air-jordan-flight-45-shoes ">nike air jordan flight 45 shoes</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/22/cowboys-air-max-custom ">cowboys air max custom</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/23/nike-air-force-1-gs-white-black-wolf-grey-cool-grey ">nike air force 1 gs white black wolf grey cool grey</a>
[url=http://www.dragonflyinterp.top/39/air-max-with-marijuana-leaves]air max with marijuana leaves[/url]
mens nike free run 3.0 v6 black gold 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.2californiaskinlaser.top/39/adidas-originals-nmd-r1-pink ">adidas originals nmd r1 pink</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/4/magasin-converse-new-york ">magasin converse new york</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/40/air-jordan-rainbow-pack ">air jordan rainbow pack</a><a href="http://www.2californiaskinlaser.top/5/nike-air-max-1-fb-mercurial-volt-another-look ">nike air max 1 fb mercurial volt another look</a>
[url=http://www.envirocentives.top/19/mens-nike-free-run-3.0-v6-black-gold]mens nike free run 3.0 v6 black gold[/url]
belle 2017 noir or air jordan xx8 se populaires auprs des jeunes 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.melbourneespresso.top/1/nike-air-max-90-homme-paris-saint-germain-bleu-rouge-blanc ">nike air max 90 homme paris saint germain bleu rouge blanc</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/10/nike-flyknit-racer-arriving-in-all-black-colorway-nike-flyknit-racer-grey-volt ">nike flyknit racer arriving in all black colorway nike flyknit racer grey volt</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/11/weed-max-nike-air ">weed max nike air</a><a href="http://www.melbourneespresso.top/12/air-jordan-for-sale ">air jordan for sale</a>
[url=http://www.saltlakeaccountingfirm.top/28/belle-2017-noir-or-air-jordan-xx8-se-populaires-auprs-des-jeunes]belle 2017 noir or air jordan xx8 se populaires auprs des jeunes[/url]
parra x nike air maxim 1 now available 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.colartimagebank.top/1/reebok-insta-pump-fury-og-x-bodega ">reebok insta pump fury og x bodega</a><a href="http://www.colartimagebank.top/10/la-fitness-christmas-eve-hours ">la fitness christmas eve hours</a><a href="http://www.colartimagebank.top/11/nike-air-jordans-xii-retro ">nike air jordans xii retro</a><a href="http://www.colartimagebank.top/12/video-reebok-jumptone-shoe-for-fall-2010 ">video reebok jumptone shoe for fall 2010</a>
[url=http://www.theflyoverfilm.top/35/parra-x-nike-air-maxim-1-now-available]parra x nike air maxim 1 now available[/url]
nike kobe 11 flyknit white yellow 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.brentzorichproductions.top/20/womens-air-max-wright ">womens air max wright</a><a href="http://www.brentzorichproductions.top/21/nike-free-tr-fit-mens-blue ">nike free tr fit mens blue</a><a href="http://www.brentzorichproductions.top/22/air-jordan-retro-1-phat-premier ">air jordan retro 1 phat premier</a><a href="http://www.brentzorichproductions.top/23/mens-size-11.5-nike-air-max-2010-ss ">mens size 11.5 nike air max 2010 ss</a>
[url=http://www.fincon14.top/21/nike-kobe-11-flyknit-white-yellow]nike kobe 11 flyknit white yellow[/url]
all jordan six rings black 1397/07/20 09:57 ق.ظ
<a href="http://www.regionqdigital.top/20/womens-nike-kobe-9-gold-red ">womens nike kobe 9 gold red</a><a href="http://www.regionqdigital.top/21/mens-nike-air-max-tailwind-2010 ">mens nike air max tailwind 2010</a><a href="http://www.regionqdigital.top/22/new-jordan-store-in-new-york-prada-store-in-new-york ">new jordan store in new york prada store in new york</a><a href="http://www.regionqdigital.top/23/air-jordan-iii-retro-black-cat ">air jordan iii retro black cat</a>
[url=http://www.khacomms.top/7/all-jordan-six-rings-black]all jordan six rings black[/url]
mens salomon gcs athletic trail pink grey 1397/07/20 09:56 ق.ظ
<a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/20/mens-air-max-1-ultra ">mens air max 1 ultra</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/21/lebron-soldier-10-low ">lebron soldier 10 low</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/22/nike-air-max-90-bleu-blanc-homme-ou-femme-chaussures ">nike air max 90 bleu blanc homme ou femme chaussures</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/23/puma-suede-classic-monstercat ">puma suede classic monstercat</a>
[url=http://www.clickrightconsult.top/24/mens-salomon-gcs-athletic-trail-pink-grey]mens salomon gcs athletic trail pink grey[/url]
nike air max 90 retro bleu silver pink blanc 1397/07/20 09:56 ق.ظ
<a href="http://www.whatmakesgreat.top/1/air-jordan-retro-vi-2014 ">air jordan retro vi 2014</a><a href="http://www.whatmakesgreat.top/10/nike-kobe-11-yellow-sky-blue ">nike kobe 11 yellow sky blue</a><a href="http://www.whatmakesgreat.top/11/womens-asics-gel-noosa-tri-8-green-purple ">womens asics gel noosa tri 8 green purple</a><a href="http://www.whatmakesgreat.top/12/noir-vue-hommes-gris-blanc-rouge-air-jordan-2-ii-varsity-cement ">noir vue hommes gris blanc rouge air jordan 2 ii varsity cement</a>
[url=http://www.bennettgroupconsulting.top/27/nike-air-max-90-retro-bleu-silver-pink-blanc]nike air max 90 retro bleu silver pink blanc[/url]
mens jordans size 6.5 1397/07/3 06:22 ق.ظ
<a href="http://www.tiendadelexito.top/6/nike-hyperdunk-2014-red-orange-latest-design-nike-hyperdunk-2014-xdr-mens-shoes-red-yellow-special-hot-with-reduced-costs ">nike hyperdunk 2014 red orange latest design nike hyperdunk 2014 xdr mens shoes red yellow special hot with reduced costs</a><a href="http://www.tiendadelexito.top/7/nike-kobe-9-low-bleu-noir-gris ">nike kobe 9 low bleu noir gris</a><a href="http://www.tiendadelexito.top/8/white-and-red-jordans-for-women ">white and red jordans for women</a><a href="http://www.tiendadelexito.top/9/nike-air-pegasus-92-sky-blue-white ">nike air pegasus 92 sky blue white</a>
mens jordans size 6.5 http://www.dr-laubender.top/29/mens-jordans-size-6.5
premium air max 90 nike air max 90 1397/07/3 06:22 ق.ظ
<a href="http://www.azadresidency.top/35/nike-dunks-nike-id ">nike dunks nike id</a><a href="http://www.azadresidency.top/36/air-jordan-4-cement-2011-white-black-grey ">air jordan 4 cement 2011 white black grey</a><a href="http://www.azadresidency.top/37/authentic-air-jordan-5-low-knicks-693-click-image-to-close ">authentic air jordan 5 low knicks 693 click image to close</a><a href="http://www.azadresidency.top/38/cheap-air-max-nike-for-57.99-nike-air-max-2k-13-cheap-air-max-nike ">cheap air max nike for 57.99 nike air max 2k 13 cheap air max nike</a>
premium air max 90 nike air max 90 http://www.phimsetnhat.top/39/premium-air-max-90-nike-air-max-90
nike lunar force 1 duckboot british tan nike lunar force 1 duckboot light british tan 1397/07/3 06:22 ق.ظ
<a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/31/new-york-yankees-cotton-fabric ">new york yankees cotton fabric</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/32/niketokigrey ">niketokigrey</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/33/air-jordan-retro-9-black-bottom-air-jordan-retro-9-for-sale ">air jordan retro 9 black bottom air jordan retro 9 for sale</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/34/air-jordan-retro-7-olympic-alternate-air-jordan-7-olympic-tinker-alternate-sole-collector ">air jordan retro 7 olympic alternate air jordan 7 olympic tinker alternate sole collector</a>
nike lunar force 1 duckboot british tan nike lunar force 1 duckboot light british tan http://www.cwpublicrelations.top/24/nike-lunar-force-1-duckboot-british-tan-nike-lunar-force-1-duckboot-light-british-tan
best shoes for standing all day nike 1397/07/3 06:21 ق.ظ
<a href="http://www.benoist-architectes.top/1/cheap-orange-nike-roshe ">cheap orange nike roshe</a><a href="http://www.benoist-architectes.top/10/air-max-2013-youth-air-max-2013-review ">air max 2013 youth air max 2013 review</a><a href="http://www.benoist-architectes.top/11/nike-air-max-95-rainbow-nike-air-max-95-multi-rio-01 ">nike air max 95 rainbow nike air max 95 multi rio 01</a><a href="http://www.benoist-architectes.top/12/23s-is-back-air-jordan ">23s is back air jordan</a>
best shoes for standing all day nike http://www.stevenlatinofishing.top/2/best-shoes-for-standing-all-day-nike
What is the Ilizarov method? 1396/05/17 01:19 ق.ظ
Do you have any video of that? I'd want to find out more details.
Foot Issues 1396/05/15 01:40 ق.ظ
Quality content is the main to be a focus for the visitors to visit the site, that's what this web page is
providing.
What do eccentric heel drops do? 1396/05/6 09:40 ب.ظ
Thank you a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are speaking about!

Bookmarked. Kindly additionally discuss with my site =).
We could have a link trade arrangement between us
sulkywarlock7691.exteen.com 1396/03/2 04:26 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite
some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
your blog and I look forward to your new updates.
BHW 1396/02/2 01:22 ب.ظ
My brother suggested I might like this web site.

He was entirely right. This post truly made my day.
You cann't imagine simply how much time I had spent for this info!
Thanks!
manicure 1396/01/20 03:50 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest
but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
All the best
manicure 1396/01/18 09:27 ب.ظ
Thanks to my father who shared with me concerning this web site,
this weblog is genuinely remarkable.
manicure 1396/01/15 08:01 ب.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end
or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.