تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - پنج گناه بزرگ شیخ نمر!
پنج گناه بزرگ شیخ نمر!
نظرات |

بار دیگر حکومت وهابی آل سعود با بی تدبیری و خودکامگی مرتکب جنایت سختی شد که عواقب و پیامدهای سخت آن نه تنها موجب استحکام و قوت دولت دیکتاتوری شان نخواهد بود، بلکه در زمانی نه چندان دور موجبات اضمحلال و فروپاشی این حاکمیت جاهلی مدرن را فراهم خواهد کرد.

هنوز خبر شهادت مردم بی گناه یمن در اذهان عموم فروکش نکرده است که خبر شهادت مظلومانه شیخ مجاهد، شیخ باقرالنمر این مدافع آزادی حقوق بشر در رسانه ها دل هر انسان منصف و آزادی را به درد آورد. سوالات بی پاسخ فراوانی در خصوص این جنایت دردمنشانه افکار آزادی خواهان مسلمان را به خود مشغول می سازد. آیا بهای آزاد اندیشی و دیکتاتور ستیزی قتل و شهادت است؟ مگر نه این است که در فرهنگ اسلام، خون انسانها از بالاترین حرمتها برخوردار می باشد، پس چگونه در سرزمین وحی این چنین راحت به آموزه های قرآنی و دینی دهن کجی می شود؟

از رسول اکرم (صلی الله علیه واله و سلم) نقل شده است: «إِنَّ النّاسَ إِذا رَأَوُا الظّالِمَ فَلَمْ یَأْخُذوا عَلى یَدَیْهِ أَوْشَكَ أَنْ یَعُمَّهُمُ اللّه بِعِقابٍ مِنْهُ؛ [3]مردم آنگاه كه ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى رود كه خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد.»

شیخ نمر شهادتت مبارک

بر اساس آموزه های صریح قرآنی کسانی که در راه خدا به مقام شامخ شهادت دست می یابند هرگز نمرده اند و نزد خدای متعال متنعم و مسرورند،[1] هر چند آل سعود سعی داشت با قتل رهبر شیعیان عربستان قدرت شیعیان آن سرزمین _که جمعیت حدود هفت میلیونی را تشکیل می دهند _ را کاهش دهد، ولی با شهادت او یاد و نام و رسالت این رهبری شیعی را تا ابد در اذهان مسلمانان جهان زنده نگه داشت.
نه تنها قتل و کشتار رهبر شیعیان عربستان ضامن بقای دولت استبدادی و وهابی آل سعود نیست؛ بلکه خون به ناحق ریخته این مسلمان آزادی خواه گریبان دولتمردان و مستبدان آل سعود را خواهد گرفت: «وَ مَن یَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَیْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیمً؛[ النساء/ ۹۳] و هر كس عمداً مؤمنى را بكشد، كیفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى گیرد و لعنتش مى كند و عذابى بزرگ برایش آماده ساخته است.»
هر گاه لعنت خدا دامن استبداد و خودکامگی آل سعود را بگیرد دیری نخواهد پایید که پایه های آن حکومت رنگ و بوی اختلاف و چند دسته گی و فروپاشی را به خود خواهد دید.

جرم و گناه شیخ باقر النمر در منطق آل سعود!

1-ایستادگی بر عهد و پیمان با خدا

به راستی جامعه مسلمین سرزمین عربستان و جهان اسلام باید این سوال مهم را مطرح نمایند که جرم و گناه شیخ باقرالنمر چه بود؟ آیا اگر کسی با منطق قرآنی خود سعی داشته باشد در مقابل استبداد و مدیریت اعراب جاهلی _ که حتی حرمت خون مسلمان را در ماههای حرام محترم نمی شمرند_ بایستد سزاوار مرگ است.
آیا اگر رهبری بنا به مسئولیت و وظیفه شهروندی و مسلمانی خود حقوق به حق جامعه شیعی را در آن سرزمین مطالبه نماید باید خون او بر زمین ریخته شود؟
جرم شیخ باقر النمر این بود که بر سر عهد و پیمان خود با خدای خویش بود. او با خدای خود پیمان ایستادگی و جهاد در برابر ظلم و ستم دستگاه استبداد را بسته بود و تا آخرین لحظه زندگی خود بر سر پیمان خود ماند و مزد الهی خود را دریافت نمود. «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً؛[احزاب،آیه23] در میان مؤمنان مردانى هستند كه بر سر عهدى كه با خدا بستند صادقانه ایستاده اند بعضى پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضى دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلى در عهد و پیمان خود ندادند».

2- مبارزه با ظلم و استبداد بی شمار آل سعود!

در منطق و فرهنگ قرآن، هر انسانی موظف است در مقابل ظلم و خودکامگی های اجتماعی ایستادگی نماید و با هر وسیله ای مانع ظلم و استبداد باشد. بر کسی پوشیده نیست، سیاست استبدادی و ظالمانه آل سعود منحصر در سرزمین عربستان نبوده؛ بلکه آتش ظلمشان سایر سرزمینها را فراگرفته است. تجهیز و تشکیل سازمانها و گروه های تروریستی و تکفیری که موجب بر زمین ریختن خون افراد بی گناه بیشماری شد، تنها گوشه ای از پرونده سیاه و ننگین دولت آل سعود است که شیخ باقر النمر به خاطر مخالفت با آن سیاست های شیطانی محکوم به مرگ و شهادت گردید.
هر چند خاندان آل سعود مزد ظلم ستیزی شیخ نمر را قتل با شمشیر انتخاب کردند، ولی خداوند متعال اجری دیگر برای او مشخص نمود: از رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است: «...  مَنْ أَخَذَ لِلْمَظْلُومِ مِنَ الظَّالِمِ كَانَ مَعِی فِی الْجَنَّةِ مُصَاحِبا...؛[2] هر كسى داد ستمدیده اى را از ستمگر بگیرد، در بهشت همراه و همنشین من باشد.»

جرم شیخ باقر النمر این بود که بر سر عهد و پیمان خود با خدای خویش بود. او با خدای خود پیمان ایستادگی و جهاد در برابر ظلم و ستم دستگاه استبداد را بسته بود و تا آخرین لحظه زندگی خود بر سر پیمان خود ماند و مزد الهی خود را دریافت نمود. «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً؛ [احزاب،آیه23] در میان مؤمنان مردانى هستند كه بر سر عهدى كه با خدا بستند صادقانه ایستاده اند بعضى پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضى دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلى در عهد و پیمان خود ندادند».

3-شنیدن ندای مظلومان مسلمان!

از دیگر وظایف مهم یک مسلمان، اجابت ندای مظلوم و دستگیری از اوست. هر گونه سکوت و بی توجهی به یاری طلبان، ظلمی نا بخشودنی و غیر قابل جبران است که خسران بزرگی را به دنبال دارد. در اهمیت و ارزش رسیدن به فریاد مظلوم همین بس که در روایتی از رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است: « إِنَّ النّاسَ إِذا رَأَوُا الظّالِمَ فَلَمْ یَأْخُذوا عَلى یَدَیْهِ أَوْشَكَ أَنْ یَعُمَّهُمُ اللّه بِعِقابٍ مِنْهُ؛ [3] مردم آنگاه كه ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى رود كه خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد.»
وظیفه هر مسلمانی در این خصوص ابراز انزجار و فریاد علیه ظالم است چرا که در منابع روایی ذکر شده است «وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِى یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ؛ [4] هر كسى فریاد و استغاثه انسانى را بشنود كه مسلمانان را به یارى و كمك مى طلبد و به یارى او نرود، مسلمان نیست.»
جرم شیخ باقرالنمر این بود که ندای مظلومانی را که طلب یاری نموده بودند را اجابت کرده و لذا برای استیفای حقوق آنان به پا خواسته بود.

4- سخن نیکو و قول حق داشتن!

گناه بزرگ دیگری که شیخ نمر به آن متهم بود، صراحت لهجه و بیان قول حق بود. ایشان نمی توانست ظلم را ببیند و سکوت کرده و در مقابل انحرافات بزرگی که در جامعه اسلامی به وقوع می پیوست سکوت نماید.
جرم شیخ نمر عدم سکوت بود. ایشان مانند بعضی مسلمانان که اگر شکمشان سیر باشد همه چیز را فراموش می کنند نبود. هر چند آل سعود روشنگری و بیان حق را از شیخ نمر بر نتافت؛ این در حالی است که گفتگوی حکمت آمیز یکی از دستورات صریح قرآن مجید است. «ادْعُ إِلِى سَبِیلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ؛[ النحل/۱۲۵] مردم را با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت بخوان و با بهترین، شیوه با آنان مجادله کن زیرا پروردگار تو به کسانی که از راه او منحرف شده اند آگاه تر است و هدایت یافتگان را بهتر می شناسد».

5- امر به معروف  و نهی از منکر

گناه دیگر شیخ نمر امر به معروف و نهی از منکر دولت آل سعود بود. جنایات فراوان و ناتمام آل سعود، وظیفه نهی از منکر را بر تمام مسلمانان واجب نموده و این شیخ نمر بود که با شجاعت و دلیری به استقبال شهادت رفته و برای جلوگیری از منکرات بزرگ سیاسی و اجتماعی و حتی دینی هیچ گونه ترس و واهمه ای به خود راه نداد و امر الهی را امتثال نمود. در واقع گناه شیخ نمر این بود که امر الهی را اجابت نمود. « ... اْلآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النّاهُونَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ الْحافِظُونَ لِحُدُودِ اللّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ » [توبه، آیه 112] .آمران به معروف، نهی کنندگان از منکر، و حافظان حدود (و مرزهای) الهی، (مؤمنان حقیقی اند)؛ و بشارت ده به (اینچنین) مؤمنان!

سخن آخر

هر چند حکومت دیکتاتوری آل سعود یکی از رهبران بزرگ شیعیان عربستان را با حکم ظالمانه خود محکوم به مرگ نمود؛ ولی تاریخ این جرم را در خود ثبت خواهد نمود و شهادت شیخ نمر بهانه شکل گیری شخصیت هایی همچون شیخ نمر خواهد بود.

پی نوشت ها:
 [1]. سوره آل عمران، آیات 170و169. «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ؛ فَرِحینَ بِما آتاهُمُ اللَّه».
[2]. کنز الفؤاد: ج۱، ص ۱۳۵.
[3]. نهج الفصاحه: ص ۳۲۳، ح ۸۳۳.
[4]. الكافی: ج ۲، ص۱۶۴، ح۵.:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/16
زمان : 09:41 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
preschool buffalo sabres reebok navy replica jersey 1398/01/8 01:08 ق.ظ
<a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_6/mens-nike-air-max-tn-grey-green ">mens nike air max tn grey green</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_7/lebron-13-kids-footlocker ">lebron 13 kids footlocker</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_8/lacoste-x-married-to-the-mob-hiromi-lace-sneaker ">lacoste x married to the mob hiromi lace sneaker</a><a href="http://www.leshotelsparisiens.net/Shoes_9/cheap-authentic-jordan-28-se ">cheap authentic jordan 28 se</a>
preschool buffalo sabres reebok navy replica jersey http://www.multi-family-office.net/NHL_22/preschool-buffalo-sabres-reebok-navy-replica-jersey
jordan 13s black cat 1398/01/8 01:07 ق.ظ
<a href="http://www.private-beach.net/NHL_22/mens-alexandar-georgiev-40-new-york-rangers-authentic-jersey ">mens alexandar georgiev 40 new york rangers authentic jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_23/womens-scott-wilson-20-buffalo-sabres-authentic-custom-jersey ">womens scott wilson 20 buffalo sabres authentic custom jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_24/mens-travis-dermott-23-toronto-maple-leafs-premier-player-jersey ">mens travis dermott 23 toronto maple leafs premier player jersey</a><a href="http://www.private-beach.net/NHL_25/womens-pierre-luc-dubois-18-columbus-blue-jackets-premier-player-jersey ">womens pierre luc dubois 18 columbus blue jackets premier player jersey</a>
jordan 13s black cat http://www.schoenetoene.net/Shoes_7/jordan-13s-black-cat
air max 360 warranty 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.victoryatthecross.com/39/nike-air-classic-bw-black-grey-yellow ">nike air classic bw black grey yellow</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/4/nike-air-presto-women ">nike air presto women</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/40/air-jordan-1-retro-high-white-black-red ">air jordan 1 retro high white black red</a><a href="http://www.victoryatthecross.com/5/nike-air-force-1-mid-qs ">nike air force 1 mid qs</a>
air max 360 warranty http://www.iwi-studios.com/21/air-max-360-warranty
wide with jordans size 7.5 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.tatouages-annuaire.com/31/air-jordan-talon-clip ">air jordan talon clip</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/32/carolina-blue-13-jordans-2014 ">carolina blue 13 jordans 2014</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/33/kids-nike-light-up-shoes-yellow ">kids nike light up shoes yellow</a><a href="http://www.tatouages-annuaire.com/34/air-jordan-retro-12-mens-basketball-shoes ">air jordan retro 12 mens basketball shoes</a>
wide with jordans size 7.5 http://www.dutchhamradio.com/12/wide-with-jordans-size-7.5
nike free flyknit 3.0 womens black silver 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.columbusmarriage.com/17/nike-hyperdunk-2014-womens-black-yellow ">nike hyperdunk 2014 womens black yellow</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/18/air-jordan-retro-5-for-kids ">air jordan retro 5 for kids</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/19/jordan-football-cleats-for-sale ">jordan football cleats for sale</a><a href="http://www.columbusmarriage.com/2/air-jordan-12-obsidian ">air jordan 12 obsidian</a>
nike free flyknit 3.0 womens black silver http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/24/nike-free-flyknit-3.0-womens-black-silver
opening ceremony x adidas originals c fall winter 2014 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.albireofundraising.com/13/nike-air-max-sunset-black ">nike air max sunset black</a><a href="http://www.albireofundraising.com/14/newest-nike-shoes-for-men ">newest nike shoes for men</a><a href="http://www.albireofundraising.com/15/nike-air-max-woman-snow-leopard-nike-air-max-elite-force-2 ">nike air max woman snow leopard nike air max elite force 2</a><a href="http://www.albireofundraising.com/16/mizuno-soccers-shoes-sky-blue-green ">mizuno soccers shoes sky blue green</a>
opening ceremony x adidas originals c fall winter 2014 http://www.michelangelomangiapane.com/29/opening-ceremony-x-adidas-originals-c-fall-winter-2014
shoe store in the mall 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.raleighareadentist.com/13/nike-air-tech-challenge-2-suede-pack ">nike air tech challenge 2 suede pack</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/14/air-jordan-retro-10-womens-orange-grey ">air jordan retro 10 womens orange grey</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/15/shoe-store-in-the-mall ">shoe store in the mall</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/16/nike-lunar-eclipse-4 ">nike lunar eclipse 4</a>
shoe store in the mall http://www.idontidont.com/22/shoe-store-in-the-mall
timberland white and gold 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.mieinstant.com/35/nike-air-max-2013-ext-white ">nike air max 2013 ext white</a><a href="http://www.mieinstant.com/36/nike-air-max-360-diamond-griffey-cheap ">nike air max 360 diamond griffey cheap</a><a href="http://www.mieinstant.com/37/nike-air-max-shoes-men ">nike air max shoes men</a><a href="http://www.mieinstant.com/38/nike-air-foamposite-pro-for-girls ">nike air foamposite pro for girls</a>
timberland white and gold http://www.princessofwallachia.com/14/timberland-white-and-gold
new jordans buckle 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.lastcall-labo.com/24/how-to-clean-suede-shoes-jason-markk ">how to clean suede shoes jason markk</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/25/womens-nike-sb-stefan-janoski-max-grey-orange ">womens nike sb stefan janoski max grey orange</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/26/nike-dunk-sky-high-womens-shoes-nike-dunk-sky-hi-wedge-myshopgirl ">nike dunk sky high womens shoes nike dunk sky hi wedge myshopgirl</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/27/nike-air-max-speed-turf-men-s ">nike air max speed turf men s</a>
new jordans buckle http://www.lively-brands.com/26/new-jordans-buckle
girls air jordan 12 bred og for sale 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.hankwilsonproductions.com/31/2017-adidas-yeezy-boost-350-v2-blue-zebra-white-and-light-blue-released ">2017 adidas yeezy boost 350 v2 blue zebra white and light blue released</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/32/size-9-air-max-95 ">size 9 air max 95</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/33/jordan-11-super-perfect ">jordan 11 super perfect</a><a href="http://www.hankwilsonproductions.com/34/authentic-retro-11-jordans-for-sale ">authentic retro 11 jordans for sale</a>
girls air jordan 12 bred og for sale http://www.keepkeepagency.com/23/girls-air-jordan-12-bred-og-for-sale
nike air max 2013 knock offs 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/39/authentic-air-jordan-13-2013-release-603 ">authentic air jordan 13 2013 release 603</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/4/nike-kobe-ad-mid-black-sail-light-brown-gum-for-sale ">nike kobe ad mid black sail light brown gum for sale</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/40/nike-air-mag-back-to-the-future-click-image-to-close ">nike air mag back to the future click image to close</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/5/nike-basketball-unveils-its-elite-series-hero-collection ">nike basketball unveils its elite series hero collection</a>
nike air max 2013 knock offs http://www.3rjonesinsurance.com/33/nike-air-max-2013-knock-offs
margiela replica low black 1398/01/4 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.jesusadrianza.com/13/jordan-13-size-6-men-size-6-women ">jordan 13 size 6 men size 6 women</a><a href="http://www.jesusadrianza.com/14/new-2011-air-max-95 ">new 2011 air max 95</a><a href="http://www.jesusadrianza.com/15/womens-asics-gel-kayano-21-grey-purple ">womens asics gel kayano 21 grey purple</a><a href="http://www.jesusadrianza.com/16/2013-white-navy-blue-air-max-air-max-90-india-sale ">2013 white navy blue air max air max 90 india sale</a>
margiela replica low black http://www.diamonddrillingoxfordshire.com/5/margiela-replica-low-black
bwgh x puma xs850 and xs698 collection 1398/01/4 04:25 ق.ظ
<a href="http://www.eco-conteneur.com/17/nike-sf-af1-mid-black-cargo-khaki-917753-002 ">nike sf af1 mid black cargo khaki 917753 002</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/18/nike-shox-deliver-khaki ">nike shox deliver khaki</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/19/nike-womens-blazer-high-white-gray-purple ">nike womens blazer high white gray purple</a><a href="http://www.eco-conteneur.com/2/urban-leopard-adidas-tienda-superstar-2-sparkle-g-oro-negro-c701862 ">urban leopard adidas tienda superstar 2 sparkle g oro negro c701862</a>
bwgh x puma xs850 and xs698 collection http://www.exlcompany.com/16/bwgh-x-puma-xs850-and-xs698-collection
shoe gallery s everything black sale 1398/01/4 04:25 ق.ظ
<a href="http://www.bingo-lingo.com/24/jual-nike-kobe-8-replika-kaskus ">jual nike kobe 8 replika kaskus</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/25/nike-lunarglide-review-women ">nike lunarglide review women</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/26/cheap-womens-air-max-95 ">cheap womens air max 95</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/27/sunset-pack-air-max-2013 ">sunset pack air max 2013</a>
shoe gallery s everything black sale http://www.beachvillasinsrilanka.com/29/shoe-gallery-s-everything-black-sale
womens nike free run 2 white yellow 1397/11/23 12:48 ق.ظ
<a href="http://www.galileancommission.top/13/air-jordan-2-just-don-on-feet-air-jordan-2-don-c-beach-on-feet ">air jordan 2 just don on feet air jordan 2 don c beach on feet</a><a href="http://www.galileancommission.top/14/buy-the-mercurial-pink-today! ">buy the mercurial pink today!</a><a href="http://www.galileancommission.top/15/nike-air-jordans-ix-olives ">nike air jordans ix olives</a><a href="http://www.galileancommission.top/16/mens-nike-air-jordan-1-retro-black ">mens nike air jordan 1 retro black</a>
womens nike free run 2 white yellow http://www.stachemyselfie.top/23/womens-nike-free-run-2-white-yellow
nike lebron 12 witness nike lebron xii 12 witness release date 684593 830 1 1397/11/23 12:47 ق.ظ
<a href="http://www.langdondowncentre.net/18/nike-lunar-eclipse-heavy-runner ">nike lunar eclipse heavy runner</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/19/nike-air-max-tailwind-8-womens-red-green ">nike air max tailwind 8 womens red green</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/2/adidas-zx-630-coral ">adidas zx 630 coral</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/20/adidas-neo-high-green-orange ">adidas neo high green orange</a>
nike lebron 12 witness nike lebron xii 12 witness release date 684593 830 1 http://www.dekorujkwiatem.top/3/nike-lebron-12-witness-nike-lebron-xii-12-witness-release-date-684593-830-1
hommes noir rouge air jordan 12 retro flu game varsity populaires auprs des jeunes 1397/11/23 12:47 ق.ظ
<a href="http://www.langdondowncentre.net/18/nike-lunar-eclipse-heavy-runner ">nike lunar eclipse heavy runner</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/19/nike-air-max-tailwind-8-womens-red-green ">nike air max tailwind 8 womens red green</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/2/adidas-zx-630-coral ">adidas zx 630 coral</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/20/adidas-neo-high-green-orange ">adidas neo high green orange</a>
hommes noir rouge air jordan 12 retro flu game varsity populaires auprs des jeunes http://www.cleoclown.top/40/hommes-noir-rouge-air-jordan-12-retro-flu-game-varsity-populaires-auprs-des-jeunes
nike air max 90 black wolf grey atomic red 1397/11/23 12:46 ق.ظ
<a href="http://www.samueljclinock.top/21/buy-leopard-jordans-online ">buy leopard jordans online</a><a href="http://www.samueljclinock.top/22/kobe-fade-to-black-kobe-7 ">kobe fade to black kobe 7</a><a href="http://www.samueljclinock.top/23/mens-nike-air-max-90-reflect-sale ">mens nike air max 90 reflect sale</a><a href="http://www.samueljclinock.top/24/air-jordan-1-high-white-original-air-jordan-1 ">air jordan 1 high white original air jordan 1</a>
nike air max 90 black wolf grey atomic red http://www.artsignia.com/201609/nike-air-max-90-black-wolf-grey-atomic-red
nike lunar gato ii ext nike lunar gato ii ext 1397/08/23 09:00 ق.ظ
<a href="http://www.lumabridge.top/35/undftd-x-converse-poor-man-s-weapon-olive ">undftd x converse poor man s weapon olive</a><a href="http://www.lumabridge.top/36/puma-v1-11-yellow-soleplate ">puma v1 11 yellow soleplate</a><a href="http://www.lumabridge.top/37/adidas-promo-code-2015 ">adidas promo code 2015</a><a href="http://www.lumabridge.top/38/michael-jordan-racial-issues-the-undefeated ">michael jordan racial issues the undefeated</a>
nike lunar gato ii ext nike lunar gato ii ext http://www.carolsbanner.top/1/nike-lunar-gato-ii-ext-nike-lunar-gato-ii-ext
nike free run 3 5.0 womens red pink 1397/08/23 09:00 ق.ظ
<a href="http://www.rxgaragedoors.top/28/nike-zoom-vaporfly-elite-light-blue-low ">nike zoom vaporfly elite light blue low</a><a href="http://www.rxgaragedoors.top/29/jordan-13-gs-for-sale ">jordan 13 gs for sale</a><a href="http://www.rxgaragedoors.top/3/air-jordan-retro-xiii-13 ">air jordan retro xiii 13</a><a href="http://www.rxgaragedoors.top/30/nike-air-max-ltd-3-running-shoes-nike-air-max-ltd-3-109.99-sneakerhead-687977-011 ">nike air max ltd 3 running shoes nike air max ltd 3 109.99 sneakerhead 687977 011</a>
nike free run 3 5.0 womens red pink http://www.bakersfieldprostheticssqlinorthoticscenter.top/7/nike-free-run-3-5.0-womens-red-pink
nike free run 3 5.0 white silver 1397/08/23 08:55 ق.ظ
<a href="http://www.dcorpusinternacional.top/28/womens-asics-gel-noosa-tri-8-pink-green ">womens asics gel noosa tri 8 pink green</a><a href="http://www.dcorpusinternacional.top/29/adidas-ultra-boost-4-0-white-1 ">adidas ultra boost 4 0 white 1</a><a href="http://www.dcorpusinternacional.top/3/nike-air-presto-utility-mid-while-the-acronym-x-nike-air-presto-mid-collection-recently-debuted-the-air-presto-mid-utility-which ">nike air presto utility mid while the acronym x nike air presto mid collection recently debuted the air presto mid utility which</a><a href="http://www.dcorpusinternacional.top/30/nike-internationalist-lx-blue-nike-internationalist-lx-quotdark-obsidianquot ">nike internationalist lx blue nike internationalist lx quotdark obsidianquot</a>
nike free run 3 5.0 white silver http://www.cat-adapei56.top/6/nike-free-run-3-5.0-white-silver
nike air force 1 low teal elephant print nike air force 1 high 100. nike 1397/08/14 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.drguyditommaso.com/1/nike-free-run-2-hombre ">nike free run 2 hombre</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/10/2017-cheap-air-jordan-12-gs-purple-velvet-night-maroon-metallic-gold ">2017 cheap air jordan 12 gs purple velvet night maroon metallic gold</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/11/adidas-stan-smith-white-yellow ">adidas stan smith white yellow</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/12/jordan-grape-5-size-10.5-for-sale-jordan-grape-5-size-11 ">jordan grape 5 size 10.5 for sale jordan grape 5 size 11</a>
nike air force 1 low teal elephant print nike air force 1 high 100. nike http://www.a-1concretecutting.com/34/nike-air-force-1-low-teal-elephant-print-nike-air-force-1-high-100.-nike
air jordan 6 september blue 2013 1397/08/14 01:46 ب.ظ
<a href="http://www.victorvillemassage.com/24/nike-kobe-8-silver-sky-blue ">nike kobe 8 silver sky blue</a><a href="http://www.victorvillemassage.com/25/nike-lunarglide-6-photosynth ">nike lunarglide 6 photosynth</a><a href="http://www.victorvillemassage.com/26/nike-shox-turbo-oh ">nike shox turbo oh</a><a href="http://www.victorvillemassage.com/27/nikekyriebasketballshoe06.-nike-kyrie-1-basketball-shoe ">nikekyriebasketballshoe06. nike kyrie 1 basketball shoe</a>
air jordan 6 september blue 2013 http://www.vadnaisplumbing.com/20/air-jordan-6-september-blue-2013
air jordan nouvelle collection 2014 1397/08/14 01:40 ب.ظ
<a href="http://www.wolfgang-lang.com/28/nike-kobe-8-black-gold ">nike kobe 8 black gold</a><a href="http://www.wolfgang-lang.com/29/nike-internationalist-grey-black-trainers ">nike internationalist grey black trainers</a><a href="http://www.wolfgang-lang.com/3/nike-lunar-ballistec-1.5-all-red-5-jordans ">nike lunar ballistec 1.5 all red 5 jordans</a><a href="http://www.wolfgang-lang.com/30/cheap-jordans-for-women-buy-cheap-jordans-for-women ">cheap jordans for women buy cheap jordans for women</a>
air jordan nouvelle collection 2014 http://www.divescubautah.com/22/air-jordan-nouvelle-collection-2014
2013 air jordan 11 1397/07/24 10:03 ق.ظ
<a href="http://www.prefabricated-homes.club/6/nike-hyperrev-2015-yellow ">nike hyperrev 2015 yellow</a><a href="http://www.prefabricated-homes.club/7/fresh-water-air-max-95-real-jordans-shoe-for-sale ">fresh water air max 95 real jordans shoe for sale</a><a href="http://www.prefabricated-homes.club/8/womens-nike-zoom-pegasus-33-pink-green-nike-womens-air-zoom-pegasus-33-white-black-pink-blast-electric-green ">womens nike zoom pegasus 33 pink green nike womens air zoom pegasus 33 white black pink blast electric green</a><a href="http://www.prefabricated-homes.club/9/air-jordan-4-white-varsity-red-black-release-reminder ">air jordan 4 white varsity red black release reminder</a>
2013 air jordan 11 http://www.coloasphalt.net/23/2013-air-jordan-11
nike air yeezy 2 south beach glow in the dark sole for sale online 1397/07/24 10:01 ق.ظ
<a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/39/nike-shox-r4-men-white-red-black ">nike shox r4 men white red black</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/4/coolest-basketball-shoes-2015 ">coolest basketball shoes 2015</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/40/air-jordan-future-sky-blue-gold ">air jordan future sky blue gold</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/5/nike-dunk-high-premium-rainbow-pack-new-images ">nike dunk high premium rainbow pack new images</a>
nike air yeezy 2 south beach glow in the dark sole for sale online http://www.shoutstation.club/28/nike-air-yeezy-2-south-beach-glow-in-the-dark-sole-for-sale-online
air nike max 91 nike max air 360 1397/07/20 06:32 ق.ظ
<a href="http://www.basecom-id.top/20/adidas-store-los-angeles ">adidas store los angeles</a><a href="http://www.basecom-id.top/21/adidas-ace-blackout-16.1-some-description ">adidas ace blackout 16.1 some description</a><a href="http://www.basecom-id.top/22/nike-zoom-pegasus-32-grey-purple ">nike zoom pegasus 32 grey purple</a><a href="http://www.basecom-id.top/23/nike-shox-rivalry-kaufen-nike-shox-rivalry-kaufen ">nike shox rivalry kaufen nike shox rivalry kaufen</a>
[url=http://www.breadbasketsqlinpies.top/33/air-nike-max-91-nike-max-air-360]air nike max 91 nike max air 360[/url]
womens nike air max grey orange womens nike air max 95 1397/07/20 06:32 ق.ظ
<a href="http://www.schoenheitsexpertin.top/20/shoes-nike-for-girls ">shoes nike for girls</a><a href="http://www.schoenheitsexpertin.top/21/air-max-90-essential-red-nike-air-max-90-essential-team-red ">air max 90 essential red nike air max 90 essential team red</a><a href="http://www.schoenheitsexpertin.top/22/air-max-femme-ebay ">air max femme ebay</a><a href="http://www.schoenheitsexpertin.top/23/ubiq-x-saucony-grid-9000-dirty-martini ">ubiq x saucony grid 9000 dirty martini</a>
[url=http://www.fitness-bonn.top/23/womens-nike-air-max-grey-orange-womens-nike-air-max-95]womens nike air max grey orange womens nike air max 95[/url]
nike air max essential sport grey 1397/07/20 06:30 ق.ظ
<a href="http://www.subvencionesxunta.top/31/puma-one-17-1-fg-black-black ">puma one 17 1 fg black black</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/32/nike-air-max-command-zappos ">nike air max command zappos</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/33/nike-air-max-90-ale-brown-nike-air-max-90-ale-brown-01-eqt3 ">nike air max 90 ale brown nike air max 90 ale brown 01 eqt3</a><a href="http://www.subvencionesxunta.top/34/jordans-coming-out-july-2014 ">jordans coming out july 2014</a>
[url=http://www.khacomms.top/25/nike-air-max-essential-sport-grey]nike air max essential sport grey[/url]
nike lebron soldier 11 rise and shine cheap sale 1397/07/20 06:30 ق.ظ
<a href="http://www.5completeflooringinteriors.top/6/jordan-at-foot-locker ">jordan at foot locker</a><a href="http://www.5completeflooringinteriors.top/7/purple-grey-blue-air-max ">purple grey blue air max</a><a href="http://www.5completeflooringinteriors.top/8/nike-zoom-vapor-air-jordan-3-for-vente-nike-court-zoom-vapor-air-jordan-3-black-cement-6 ">nike zoom vapor air jordan 3 for vente nike court zoom vapor air jordan 3 black cement 6</a><a href="http://www.5completeflooringinteriors.top/9/air-jordan-1-flyknit-banned-bred-on-feet ">air jordan 1 flyknit banned bred on feet</a>
[url=http://www.nofeardentalprogram.top/17/nike-lebron-soldier-11-rise-and-shine-cheap-sale]nike lebron soldier 11 rise and shine cheap sale[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.