تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
نظرات |

زندگی کوتاه امام حسن عسکری علیه السلام سراسر دشواری و مبارزه است، مبارزاتی که به علت تجربه تاریخی دشمنان، دشوارتر از پیشینیان است.

امام یازدهم، به عنوان آخرین امام حاضر در میان شیعیان میراث دار مبارزه ای طولانی بود. در مقابل نیز تجربه ی اندوخته مخالفان اهل بیت علیهم السلام سبب گردید که در سختگیری بر آن امام همام از هیچ کاری فروگذار نکنند. علاوه بر این تجربه، آنان با توجه به روایات می دانند که قرار است فرزند این امام، بساط ظلم و ظالم را از روی زمین برچیند. لذا سختگیری یی مضاعف بر آن امام تحمیل کردند. با این حال امام با سیاست و زرنگی تمام سعی در حفظ شیعیان و تقویت آنان نمود. نفوذ امام در سامرا به حدی زیاد شد که حتی دشمنان ایشان به نیکی از وی یاد می کردند. نهایتا دشمن با قبول هزینه قتل آن امام، نسبت به شهادت آن امام اقدام کرد.

در امتداد انسانِ 250 ساله

امام حسن عسکری علیه السلام آخرین امام حاضر است که مبارزات 250 ساله شیعیان را به طور مستقیم رهبری می کند. مبارزاتی که گاهی به صورت کادرسازی، گاهی تشکیل حکومت، گاهی نهضتی خونین و گاهی مبارزه ای تشکیلاتی و مخفی ادامه پیدا کرده است.
تغییر شیوه های مبارزاتی امامان شیعه، علاوه بر حفظ حیات سیاسی آنان یک نتیجه ی دیگری هم داشت؛ آن هم کسب تجربه توسط دشمنان برای مبارزه با امامان علیهم السلام بعد بود. برای مثال هارون گمان می کرد که با زندانی کردن امام موسی کاظم علیه السلام می تواند جریان شیعه را کنترل کند. اما بعدا معلوم گردید شبکه وکلای آن امام -حتی هنگامی که امام در زندان به سر می برد- به خوبی فعالیت می کند. از همین رو مامون امام رضا علیه السلام را به طوس خواند تا تحت کنترل قرار دهد. و همین طور کنترل سلاطین جائر بر امامان دشوارتر می شد. تا جایی که مامون دختر خود را به عقد امام جواد علیه السلام درآورد تا از تمام زندگی آن امام مطلع گردد.

مخالفان اهل بیت علیهم السلام می دانستند که امام عسکری علیه السلام پدر فرزندی است که قرار است کاخ ظلم و استبداد را به ویرانه ای تبدیل کند. از همین رو در مراقبت از ایشان افراط می-کردند تا مبادا فرزند موعود اهل بیت علیهم السلام به دنیا بیاید یا در همان ابتدای تولد کشته شود.

همچنین امامانِ بعد از ایشان علیهم السلام در پادگانی تحت کنترل کامل قرار گرفتند. به عنوان نمونه یکی از موارد سختگیری حکومت عباسی بر امام عسکری علیه السلام این است که ایشان را موظف کرده اند در هر هفته روزهای دوشنبه و پنجشنبه در دربار حاضر شود. (١) نمونه ای دیگر از کنترل دقیق امام علیه السلام، جاسوسی است که تحت عنوان یکی از علویان موظف شده است در زندان نیز مراقب امام بوده و رفتار و کردار ایشان را به اطلاع اربابان خود برساند.(٢)

ترس استبداد از امام موعود

علاوه بر این مسائل، مخالفان اهل بیت علیهم السلام می دانستند که امام عسکری علیه السلام پدر فرزندی است که قرار است کاخ ظلم و استبداد را به ویرانه ای تبدیل کند. از همین رو در مراقبت از ایشان افراط می کردند تا مبادا فرزند موعود اهل بیت علیهم السلام به دنیا بیاید یا در همان ابتدای تولد کشته شود.
از جمله علل مختلفی که برای غیبت امام دوازدهم علیه السلام در روایات ذکر شده است، یکی از موارد حفظ جان ایشان است. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که امام آخر شیعیان پنهان خواهد شد. وقتی اصحاب از علت این مسئله سوال می کنند ایشان پاسخ می دهد: «او از جان خود بیمناک است.» (٣)

شیوه مبارزاتی ویژه


علیرغم تلاش بی وقفه دشمنان در کنترل امام حسن بن علی عسکری علیهماالسلام، ایشان شیوه مبارزاتی را از پدران خود به ارث برده است. در نامه هایی که از حضرت برای ما مانده است، به مواردی بر می خوریم که نشان دهنده شبکه ای منسجم برای امام عسکری علیه السلام است. ایشان در نامه ای، شخصی به نام ابراهیم بن عبده را به عنوان نایب خود در نیشابور منصوب کرده و مردم را موظف به تبعیت از او می نماید. همچنین به ابراهیم دستور می دهد اموالی که از مردم جمع می کند را به شخص دیگری تحویل نماید. (٤) این نوع نامه نگاری ها حکایت از شبکه ای منسجم در سراسر سرزمینهای اسلامی دارد که در راس آن شخص امام حسن عسکری علیه السلام قرار دارد.

محافظت از نیروهای جبهه خودی

علاوه بر این موارد امام عسکری علیه السلام تمام تلاش خود را در حفظ جان شیعیان به کار گرفته است. در گزارشهای تاریخی چنین نقل شده است:
گروهی از شیعیان وارد سامرا شدند و منتظر فرصتی بودند تا امام از منزل خارج شده و ایشان را در خیابان ببینند. در این هنگام نامه ای از امام به ایشان می رسد که مبادا کسی از شما بر من سلام کند یا اشاره ای نماید. زیرا این کار برای شما خطر دارد. (٥) این داستان و داستانهای مشابه بسیار، علاوه بر اهتمام امام علیه السلام به حفظ جان شیعیان، نشان از کنترل شدیدی می باشد که بر روی ایشان بوده است.

مورد احترام دشمن حتی در میدان نبرد

با تمام این سختی ها و دشواری ها رفتار امام عسکری علیه السلام به گونه ای بوده که دشمنان نیز به ایشان احترام می گذارند. در نقلی از عبیدالله بن خاقان که خود از درباریان و دشمنان سرسخت شیعیان و امامان علیهم السلام بوده، چنین آمده است:

تغییر شیوه های مبارزاتی امامان شیعه، علاوه بر حفظ حیات سیاسی آنان یک نتیجه ی دیگری هم داشت؛ آن هم کسب تجربه توسط دشمنان برای مبارزه با امامان علیهم السلام بعد بود

«من در سامرا کسی از علویان را از نظر روش و وقار و عفت و نجابت و فضیلت و عظمت در میان خانوده خویش و تمامی بنی هاشم مانند حسن بن علی ندیدم.» سپس در ادامه به نقل واقعه ای می پردازد که پدرش ٓکه او نیز از ناصبی ها و دشمنان اهل بیت علیهم السلام است- با احترام تمام با آن امام همام برخورد می کند؛ به نحوی که موجب تعجب او گردیده و از این ناحیه احساس خطر می کند. (٦)

زمینه سازی برای انقلاب عظیم

یکی از مهمترین اقدامات آن حضرت، آماده سازی شیعیان برای مسئله غیبت بود. تا پیش از این، شیعیان همواره امام خود را در میان داشتند. برای مسائل خود از وی کمک می گرفتند و پرسشهای خود را از ایشان می پرسیدند. اما از این به بعد قرار بود امام آنان غایب شود. لذا دیگر مانند سابق امکان ارتباط با امام خود را نداشتند. هر چند تلاش برای آماده سازی شیعیان، از پیش آغاز گردیده بود، اما حضرت عسکری علیه السلام نیز تلاشی مضاعف نمود. ایشان در ادامه اقدامات پدران خود، شبکه وکالت را تقویت کرده و شیعیان را به تبعیت از نواب امام علیه السلام عادت می دهد. یکی از اهداف این مسئله، جلوگیری از مشکلات دوران غیبت است.
همچنین از جهت دیگر امام حسن عسکری علیه السلام سعی کرده است فرزند مخفی خود را به خواص یاران نشان دهد تا شیعیان در رابطه با وجود او به شک نیافتند. هر چند خطراتی که جان امام دوازدهم علیه السلام را تهدید می کند سبب می شود در نهایت خفا زندگی کنند، اما با این حال عده ای از شیعیان خاص او را دیده اند تا بعدا شبهه ای باقی نماند.

دشمنی که به زانو درآمد

در مجموع، زندگی کوتاه امام حسن عسکری علیه السلام سراسر دشواری و مبارزه است. مبارزاتی که به علت تجربه تاریخی دشمنان، دشوارتر از پیشینیان است. همچنین این امام بزرگوار علاوه بر حفظ جان فرزند خود که آخرین حجت خداوند است، باید او را به خواص یارانش معرفی کند تا شک و شبهه ای در میان نماند. در کنار این دو هدف بزرگ، محبوبیت امام عسکری علیه السلام به قدری زیاد است که حکومت عباسی از طرف ایشان احساس خطر کرده و پس از چندین بار دستگیری آن حضرت و نظارت سختگیرانه بر زندگی او سرانجام ایشان را به شهادت می رساند.

پی نوشت:

 1- کافی/1/503
 2- مناقب آل ابی طالب/4/433
  3-کافی/1/337
 4- 654
  5-بحار الانوار/50/269
 6- الارشاد/338:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/29
زمان : 09:39 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How can I increase my height after 18? 1396/05/17 02:55 ب.ظ
Definitely consider that which you stated. Your favourite reason seemed to be at the web the simplest
factor to keep in mind of. I say to you, I certainly get irked while other folks consider issues that they
just do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing with
no need side-effects , other folks could take a signal.
Will likely be again to get more. Thanks
Why do they call it the Achilles heel? 1396/05/17 07:18 ق.ظ
Hi there Dear, are you genuinely visiting this web site
daily, if so after that you will definitely obtain fastidious experience.
How much can you grow from stretching? 1396/05/17 06:25 ق.ظ
I am truly glad to read this weblog posts which carries plenty of helpful data, thanks for providing
these information.
What causes pain in the back of the heel? 1396/05/17 05:53 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on امام حسن مجتبی علیه السلام
- امام عسکری علیه السلام فرمانده
ای جوان در نبردی بی امان. Regards
What is a heel lift? 1396/05/17 05:38 ق.ظ
Hi there, always i used to check weblog posts here in the early
hours in the morning, because i love to gain knowledge of more
and more.
How long does it take to recover from Achilles injury? 1396/05/17 03:05 ق.ظ
I always emailed this blog post page to all my associates, as if like
to read it then my friends will too.
Foot Complaints 1396/05/17 02:50 ق.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its
really really pleasant paragraph on building up new blog.
Foot Pain 1396/05/16 11:44 ب.ظ
I like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the very good works guys I've included you guys
to my personal blogroll.
How did the Achilles tendon get it's name? 1396/05/16 10:31 ب.ظ
It's very straightforward to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article at this web page.
How do you stretch your Achilles? 1396/05/16 10:07 ب.ظ
I know this website gives quality based posts and additional stuff, is there any other web page which
gives these information in quality?
Foot Issues 1396/05/16 08:46 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I procrastinate a lot and don't manage to get nearly anything done.
Foot Issues 1396/05/16 12:16 ب.ظ
This article offers clear idea for the new people of blogging, that truly how to do blogging and site-building.
How we can increase our height? 1396/05/15 05:19 ب.ظ
Thanks for another wonderful post. The place else could anybody get that type of info in such a perfect approach of writing?

I've a presentation next week, and I am on the look for such information.
Can you stretch to get taller? 1396/05/15 03:38 ب.ظ
If some one needs to be updated with most up-to-date technologies then he must be
pay a visit this site and be up to date every day.
How do you get taller? 1396/05/15 03:04 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I
get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Thank you!
Foot Pain 1396/05/10 09:49 ب.ظ
I've been exploring for a little for any high quality articles or blog
posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.

Reading this info So i am glad to exhibit that I've a very just right uncanny feeling I found
out just what I needed. I most for sure will make certain to do not overlook this website and give it a glance regularly.
Foot Pain 1396/05/10 06:06 ب.ظ
Hi there, after reading this awesome post i am too glad to
share my know-how here with friends.
Foot Issues 1396/05/10 05:15 ب.ظ
Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate
a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
Foot Complaints 1396/05/10 02:25 ب.ظ
Everyone loves it when people come together and share thoughts.
Great website, stick with it!
Foot Pain 1396/05/10 02:23 ب.ظ
Hi, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing information, that's really fine, keep up
writing.
Foot Issues 1396/05/10 01:16 ب.ظ
Hello mates, its enormous post on the topic of
tutoringand fully explained, keep it up all the time.
What do eccentric heel drops do? 1396/05/10 06:52 ق.ظ
My relatives all the time say that I am wasting my time
here at web, however I know I am getting knowledge daily by reading such nice articles
or reviews.
Foot Complaints 1396/05/9 07:06 ب.ظ
My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
What causes burning pain in Achilles tendon? 1396/05/9 11:49 ق.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
How do you get Achilles tendonitis? 1396/05/9 11:30 ق.ظ
Great info. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon).
I've book marked it for later!
How can I increase my height after 18? 1396/05/8 11:12 ق.ظ
Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost
on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress
or go for a paid option? There are so many choices out there that
I'm completely overwhelmed .. Any suggestions?
Bless you!
Foot Issues 1396/05/8 07:37 ق.ظ
It's hard to come by well-informed people on this topic,
however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks
Foot Issues 1396/05/8 07:22 ق.ظ
What's up everyone, it's my first visit at this web site, and article is really fruitful in support of me, keep up
posting these types of articles or reviews.
Foot Problems 1396/05/8 03:40 ق.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am
going through difficulties with your RSS. I don't know why I am unable to
subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS problems?
Anyone that knows the solution will you kindly respond?
Thanx!!
Foot Issues 1396/05/8 03:27 ق.ظ
I will immediately snatch your rss feed as I can't in finding
your e-mail subscription link or newsletter service.
Do you've any? Kindly let me recognize so that I may subscribe.
Thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.